2021. aastal suri enesetapu tõttu 186 inimest. Sel aastal (jaanuar kuni juuli) on Tervise Arengu Instituudi statistika andmetel võtnud endalt elu 96 inimest. Iga aasta 10. septembril pööratakse tähelepanu suitsiidiennetusele, et tõsta teadlikkust raskest rahvatervishoiu probleemist.
Maailma Terviseorganistatsiooni andmetel toimub maailmas ligikaudu 800 000 enesetappu aastas ja hinnanguliselt puudutab iga suitsiidisurm otseselt vähemalt kuut inimest.
Tervise Arengu Instituudi statistika põhjal on näha, et Eestis jääb enesetappude arv igal aastal enam-vähem 200 juurde. Võrreldes viimast kümmet aastat on selge, et suitsiide teevad rohkem mehed.
Peaasi.ee tegevjuhi, kliinilise psühholoogi Anna-Kaisa Oidermaa sõnul on Eesti üks väheseid Euroopa riike, kus puudub suitsiidiennetuse tegevuskava ning see võib olla põhjuseks, miks ei ole suitsiidide arvus langust näha. «Riigid, kes on suutnud positiivseid muudatusi tuua, on panustanud ennetusse pikaajaliselt ja teadlikult. Projektipõhiselt ja jupiti tegutsedes on meile piir ette tulnud ning niiviisi me paremate arenguteni ei jõua,» tõdeb Oidermaa.
Meie mõtteviisis on veel liiga levinud uskumus, et igaüks peab endaga ja oma muredega ise, üksi hakkama saama. Seda hoiakut saame kohe muutma hakata.
Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.
Mis oleks see meede, mida peaks kohe rakendama hakkama, et olukorda muuta? Kahjuks on see selline kompleksne teema, et ühest väga lihtsast meetmest ei piisa, vastab psühholoog. Tuleb suunata rahastust nii ennetusse, varajasse sekkumisse, kui ka parandada teenuste kättesaadavust esmatasandil, psühhiaatrias ning ka valdkonna juhtimise tasandil. Alustama peaks tema sõnul ennetusest, et teaduspõhised ennetusprogrammid ning vaimse tervise esmaabi oskuste õpe oleks piisavalt rahastatud ja kõigile kättesaadavad.