Kolmandaks armastavad nii meedia- kui filmitööstus näidata pahalasi psüühilise haiguse kaudu, mis süvendab tunnet, et kaugel see Jokkeri käitumine siis enam on.
Kõigil kolmel (täiesti valel) põhjusel ei näe me psüühilise erivajaduse puhul enam inimest ennast. Haigus asendab kõik rollid – perekonna, ametialased ambitsioonid või privaatsusvajaduse.
Kuidas näeb olukord päriselt välja?
Psüühilise erivajadusega inimesel on samamoodi, nagu igal teiselgi, unistused ja soovid ning vajadus ennast teostada. AS Hoolekandeteenustel on üle Eesti 1700 klienti, kõigil neist krooniline psüühiline erivajadus. Vale on eeldada, et kui inimene vajab riigi teenust, on tema abivajadus nii sügav, et tal polegi muud elu peale haiguse. Tegus elu on võimalik iga diagnoosiga.
Ühel koosviibimisel rääkis linnakodanik meile: «Olgu, tõite nad linna elama ja rääkisite, et nad hakkavad käima kohvikus, kinos, huviringides, aga neid ole linnas näha». Põhjuseks olevat, et nad ei saa seda endale lubada, sest neil polevat ju raha. See ei vasta tõele. Pea kolmandik meie elanikest teeb jõukohast tööd ja saab palka. Paljud käivad kutsekoolis – sagedamini õpitakse abikokaks, pagariks, köögiabiliseks või puhastusteenindajaks. On ka neid, kes õpivad puutööd, IT-d, aiandust või ärijuhtimist.
Meie elanikud käivad iga päev kogukonnas, aga seda ei peagi märkama, sest neil ei ole kollaseid veste seljas ega kirja otsa ees. Nad on inimesed nagu mina ja Sina.