K, 5.10.2022

Gripi riskirühma kuulvad inimesed on oodatud tasuta vaktsineerima

PM Tervis
Gripi riskirühma kuulvad inimesed on oodatud tasuta vaktsineerima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Gripivaktsiin.
Gripivaktsiin. Foto: Margus Ansu

Tervise- ja tööminister Peep Peterson allkirjastas immuniseerimiskava muudatused, millega laiendas tasuta gripivastase vaktsineerimise sihtrühma. Aalates selle aasta oktoobri keskpaigast on võimalik tasuta gripi vastu vaktsineerida ka 60–65-aastastel, väikelastel, rasedatel ja gripi riskirühma kuuluvatel alaealistel.

«Gripp on äge viirushaigus ning selle raske kulg ja tüsistused on riskirühma kuuluvatele inimestele tõsiseks ohuks. Seepärast võimaldame raske haigestumise ja enneaegse suremuse vähendamiseks alates sellest sügisest tasuta gripivastast vaktsineerimist kõigile haigusest enam haavatavatele sihtrühmadele,» ütles Peterson.

Eesti on Euroopa Liidu liikmesriikidest üks kõrgema gripitüsistustesse suremusega riikidest, mistõttu laiendatakse sel sügisel tasuta gripivaktsiini kättesaadavust. Alates oktoobri keskpaigast on tasuta gripivaktsiin kättesaadav üld- ja erihoolekandeasutuste elanikele, kogukonnas elamise teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, rasedatele, kuue kuu vanustele kuni seitsmeaastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele.

Gripi riskirühma loetakse alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda – lapsed, kellel on südameveresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus. Lisaks soovitasid eksperdid mai lõpus laiendada tasuta gripivastast vaktsineerimist vanemaealiste puhul kõigile üle 60-aastastele.

Tartu Ülikooli teadlaste hinnangul on grippi haigestumisel suurim risk tüsistuste tekkeks väikelastel, eakatel, rasedatel ja kroonilisi haigusi põdevatel inimestel. Viimase kümne aasta jooksul on grippi surnud üle 300 inimese, nende seas kaheksa last, kellel kõigil olid rasked kaasuvad haigused. Tervise arengu instituudi ja Eesti haigekassa andmeil haigestus 2021/2022. gripihooajal grippi 15 272 inimest, kellest 385 vajas haiglaravi ning 10 suri gripitüsistustesse.

Seni on võimaldatud tasuta gripivaktsineerimist kõigile ööpäevaringsel hooldusteenusel viibivatele inimestele ning alates 2021. aasta sügisest kõigile üle 65-aastastele inimestele.

Gripi vastu vaktsineerimise eest tasub Eesti haigekassa, kes on sellel aastal hankinud 131 000 doosi vaktsiini. Eesti haigekassa hangitavad gripivaktsiinid jõuavad Eestisse eeldatavasti oktoobri esimesel nädalal. Tasuta vaktsineerimist võimaldatakse riskirühmadele alates oktoobri keskpaigast.

Märksõnad
Tagasi üles