T, 4.10.2022

Ujuv bio-mikrorobot ravib surmavaid kopsuinfektsioone

Aleksander Laane
, ajakirjanik
Ujuv bio-mikrorobot ravib surmavaid kopsuinfektsioone
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kopsupõletiku vastu võitlev mikrorobot on valmistatud vetikarakust (roheline), mis on kaetud biolagunevatest polümeeridest nanoosakestega (pruun). Nanoosakesed sisaldavad antibiootikume ja on kaetud neutrofiilide rakumembraanidega.
Kopsupõletiku vastu võitlev mikrorobot on valmistatud vetikarakust (roheline), mis on kaetud biolagunevatest polümeeridest nanoosakestega (pruun). Nanoosakesed sisaldavad antibiootikume ja on kaetud neutrofiilide rakumembraanidega. Foto: Fangyu Zhang and Zhengxing Li

California San Diego ülikooli insenerid on välja töötanud mikrorobotid, mis suudavad kopsudes ringi ujuda, vabastada ravimeid õiges kohas ja ravida nii välja eluohtlikud bakteriaalsed kopsupõletikud.

Hiirtel elimineerisid mikrorobotid kopsupõletikku põhjustanud bakterid ohutult ja saavutasid sajaprotsendilise ellujäämise. Seevastu kõik ravimata hiired surid kolme päeva jooksul pärast nakatumist.

Mikrorobotid on valmistatud vetikarakkudest, mille pinnal on antibiootikumiga täidetud nanoosakesed. Vetikad võimaldavad mikrorobotitel ringi ujuda ja toimetada  antibiootikume otse bakteritesse. Antibiootikume sisaldavad nanoosakesed on valmistatud pisikestest biolagunevatest polümeerikeradest, mis on kaetud neutrofiilide (teatud tüüpi valgete vereliblede) rakumembraanidega. Nende rakumembraanide eripära on see, et nad neelavad ja neutraliseerivad bakterite ja keha immuunsüsteemi poolt toodetud põletikulisi molekule. See annab mikrorobotitele võimaluse vähendada kahjulikku põletikku, mis omakorda muudab nad tõhusamaks kopsuinfektsiooni vastu võitlemisel.

Märksõnad
Tagasi üles