N, 8.12.2022

Kliinikumi EMOs asuvad stressi peletama töörõõmuspetsialistid

PM Tervis
Kliinikumi EMOs asuvad stressi peletama töörõõmuspetsialistid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
TÜ kliinikumi tulevased töörõõmuspetsialistid
TÜ kliinikumi tulevased töörõõmuspetsialistid Foto: TÜ kiliinikum

Tartu Ülikooli kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna (EMO) meeskonnaga liituvad septembri lõpus töörõõmuspetsialistid, kelleks on kaks koera, vahendab kliinikumi leht.

Osakonna vanemõde Mari Teugjas-Koit sõnas, et kolmekuulise pilootprojekti eesmärgiks on hinnata, kas ja kuidas mõjutavad koerad EMOs töötavate inimeste töörõõmu ning millist mõju omavad nad läbipõlemise riski vähendamisele.

«Töö erakorralise meditsiini osakonnas on stressirohke ning viimasel kahel aastal on koroonapandeemia süvendanud vaimse tervise muresid tervishoiutöötajate seas veelgi. Läbipõdemise risk on kõrgenenud ning samuti risk varasemate vaimse tervise probleemide korral nende süvenemisele. Uuringutes on välja toodud, et seoses koroonapandeemiaga on 55–70 protsendil erakorralise meditsiini osakondades töötavast personalist dokumenteeritud läbipõlemist, mis on alarmeeriv tulemus,» tutvustas projekti tagamaid anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku ülemõde Kärt Karri.

«Varasemad uuringud kinnitavad ka seda, et veetes teraapiakoeraga viis minutit, omab see sama efekti stressi vähendamisele kui kakskümmend minutit rahus ja vaikuses viibimist,» ütles Teugjas-Koit. Projektis saavad vabatahtlikena osaleda kõik EMO töötajad, kellel tuleb enne ja pärast projekti täita samasisulised testid, mis hindavad töörõõmu ja läbipõlemist. Pilootprojekti lõppemisel hinnatakse tulemusi enne ja pärast sekkumist. 

Üheks töörõõmuspetsialistiks on EMO õe Triinu Kivitari Nova Scotia retriiver Nala, kellega nii töötajad kui patsiendid juba tuttavad on. Nala on kutsikast peale käinud kolleegide tegemistele kaasa elamas. «Nala regulaarsed külaskäigud EMOsse on pakkunud palju positiivseid emotsioone nii töötajatele kui ka patsientidele ja nende lähedastele. Näiteks on Nala aidanud ärevaid lapspatsiente, aga ka täiskasvanuid, kes tunnevad hirmu haigla ja tervishoiutöötajate ees. Just sellest positiivsest tagasisidest ajendatult sai alguse töörõõmuspetsialisti pilootprojekti idee,» rääkis vanemõde. Lisaks töörõõmuspetsialistiks olemisele läbib Nala hüpokoera koolitusprogrammi. Hüpokoer ehk diabeedi abikoer õpetatakse hindama omaniku madalat veresuhkrutaset lõhna järgi ning talle sellest märku andma. Hästi koolitatud koer oskab koolituse lõpuks tuua vajaliku toidu või joogi veresuhkrutaseme tõstmiseks või alarmeerida teisi inimesi tekkinud ohtlikust olukorrast.

Teine neljajalgne sõber, kes EMOs pilootprojekti raames töörõõmu jagab, on viie ja poole aastane Austraalia lambakoer Lenna. Lenna on varem sarnast ametit pidanud teises kollektiivis. Lenna on samuti enda uue töökeskkonnaga juba tutvumas käinud. EMOsse läheb ta väga hea meelega, sest teab, et ees ootavad naeratavad kolleegid, kes lahkelt paisid jagavad ning enda lõunavõileiba Lennaga jagada soovivad.

Märksõnad
Tagasi üles