Viiruste hooaeg on ametlikult alanud, mis tähendab, et iga nädalaga lisandub aina rohkem nii nohu, köha, häälekäheduse kui ka palavikuga kimpus olevaid inimesi. Siiski on viirushaiguste värskeim “uustulnuk” ehk COVID-19 pildi palju segasemaks löönud, kuna erinevaid tüüpilisi külmetusnähtusid ja halba enesetunnet seostatakse sageli just selle ehk viimasel ajal kõige rohkem tähelepanu saanud haigusega.
Mitu ühe hoobiga: müügile tuli kiirtest, mis selgitab välja, kas sul on koroona või gripp
Ent maailmast pole kuhugi kadunud ka gripp, mis levib samuti puhangute, epideemia või pandeemiana. Ehkki mõlema viiruse puhul on nakkusallikaks enamasti just haigestunud inimene või kokkupuude viirusega saastunud pinnaga, on tegemist siiski kahe erinevat tüüpi viirusliku haigusega. Samuti tuleb tähele panna, et nii, nagu koroonaviirusel on erinevad tüved nagu omikron või delta, põhjustavad ka grippi haigestumist erinevad ehk A-, B- ja C-gripiviirused.
Kolm ühe hoobiga: kombotest selgitab tõe
Kindlasti on tänaseks kõigile hästi teada, et haiguspilt on külmetuse, koroona- ja gripiviiruse puhul üsna sarnane: peamisteks sümptomiteks on peavalu, haistmismeele kadu, ninakinnisus, köha, väsimus ja nõrkustunne, lihasvalu, nohu, maitsemeelde kadu, kurguvalu ja palavik.
Seetõttu on vahel peadmurdvalt raske välja selgitada, mis täpsemalt konkreetseid haigusnähtusid tekitab ning kas eneseisolatsioon on ilmtingimata vajalik või mitte.
Tervisetoodete e-pood Medifum on aga nüüd värskelt müügile paisanud uue kombotesti, mis aitab 10 minutiga välja selgitada, kas oled nakatunud koroonaviirusesse, A- või B-grippi. Kombotesti tehakse täpselt samal viisil nagu laialt levinud COVID-19 koduseid kiirteste ehk nina eesotsa kaapega.
Koduseks kasutamiseks mõeldud sertifitseeritud kombotesti tulemuse täpsus on väga kõrge: COVID-19 puhul 98,92%, A-gripi puhul 99,1% ja B-gripi puhul 98,92%.
Seega on testi teha väga lihtne ning selle tulemus on lihtsasti loetav ühel ja samal testkaardil. Positiivse tulemuse korral käituge vastutustundlikult ning vastavalt Terviseameti juhistele, et vältida teiste inimeste nakatumist.
Parima kaitse tagab vaktsineerimine
Kuigi mõlemasse viirusesse nakatumise tõenäosust saab vähendada vaktsineerimise abil, ei taga ükski vaktsiin 100% kaitset haigestumise eest. Siiski hoiab vaktsiin üldjuhul ära raskemakujulise haigestumise ning läbipõdemisest tingitud tüsistused.
Nakatumise vältimiseks pese regulaarselt käsi, väldi ebavajalikke kontakte, puhasta pindu ning kanna rahvarohketes kohtades maski ka siis, kui see ei ole ilmtingimata kohustuslik. Igaüks saab nakatumise tõenäosust ise vähendada – püsi alanud sügisel ja eesseisval talvel terve!