Kas ülesannete list ei hooli, et ekraani taga istumisest on silmad väsinud ja pea paks? Pikad tunnid arvuti ja teiste ekraanide ees võivad tuua kaasa silmade nn digitaalse ülekoormuse, millest võib anda märku nägemise hägustumine, «liivatera tunne» silmas või pingepeavalu. Arvuti või nutiseadme ekraanil ei ole tekst nii terav ja selge kui paberil, tähtede ja tausta vaheline kontrast on väiksem ning peegeldus muudab ekraanilt lugemise silmade jaoks veelgi kurnavamaks. Lensor.eu jagab nippe värske pilgu ja enesetunde heaks digiekraanide ajastul.
10 nippi, kuidas arvutiga töötades silmi vähem väsitada
1. Tee silmapause
Anna silmadele puhkust vähemalt 10 protsenti kuvariga töötatud ajast ehk 6 minutit tunni kohta. Ka kodukontoris töötades võta pause, mille vältel sa ei vaata ühtegi ekraani. Nn silmapause on kasulikum teha regulaarselt tööpäeva jooksul, mitte neid pikemateks pausideks kokku liita.
2. Vali kontaktläätsed, mis püsivad terve päeva niisutatuna
Kui oled läätsekandja, leia digiekraanidega töötamiseks tänapäevased läätsed, mis püsivad terve päeva silmas võimalikult niiske ja märkamatuna ning lasevad hästi hapnikku läbi. Kui läätsed muutuvad tööpäeva lõpuks silmas ebamugavaks, võib see olla hea põhjus parema alternatiivi otsimiseks.
Näiteks Biofinity Energys® kuuajalised läätsed CooperVisionilt on Digital Zone Optics® disainiga, mis on välja töötatud vähendama pilgu kohanemise koormust fookuse vahetamisel digiekraani ja ümbritseva keskkonna vahel. Bausch&Lombi ULTRA® kuuajaliste läätsede MoistureSeal™ tehnoloogia aitab hoida läätsedes niiskust kuni 16 tundi ja vähendada kuivusest tulenevat nägemise hägustumist. Ereda päikese käes tumenevad ACUVUE® OASYS with Transitions™ kahenädalased läätsed Johnson&Johnsonilt aitavad oma «läbipaistvas» olekus blokeerida ka digiekraanidelt kiirgavat sinist valgust. Sinise valguse filter aitab parandada kontrasti nägemist arvuti- või telefoniekraanil ning vähendada seeläbi silmade väsimust.
3. Reguleeri ekraani heledust ja kirja suurust
Kodukontoris töötamine on tõstnud teadlikkust sellest, milline ergonoomiline töökoht peaks olema. Siiski unustatakse sageli, kui palju mõjutab enesetunnet ekraanilt kiirgav valgus. Kuvari kontrasti ja heleduse ning teksti suuruse silmadele mugavamaks reguleerimine võib arvutiga töötamise palju meeldivamaks muuta. Kui sa ei tee just värvitundlikku tööd, võid ekraani eredust alati madalamaks võtta.
4. Kasuta silmatilku
Lisaks digiekraanidele võivad silmade kuivustunnet soodustada ka konditsioneeritud õhk, stress ja hulk erinevaid terviseseisundeid. Kui kannatad silmade kuivuse all pidevalt, soovitame kindlasti pöörduda silmaarsti poole, kes aitab selgitada välja probleemi täpsema põhjuse ning leida sobiva meetodi sellega tegelemiseks.
Kiireks leevenduseks silmade kuivustundele on kvaliteetsed silmatilgad. Kui kannad läätsesid, vaata silmatilku valides, kas neid saab kasutada koos kontaktläätsedega. Näiteks SYSTANE® Hydration silmatilgad sobivad kasutamiseks ka sel ajal, kui läätsed on silmas.
5. Hoolitse silmalaugude hügieeni eest
Silmalaugude igapäevane puhastamine mustusest ja bakteritest aitab märkimisväärselt kaasa silmade ärrituse vähendamisele. Spetsiaalselt silmalaugude hügieeniks mõeldud puhastuslappe on mugav ka tööle ja reisile kaasa võtta.
Silmalaugude puhastusvahend OCuSOFT Plus aitab eemaldada silmalaugude nahalt ja ripsmejuurtelt äritavad osakesed, hooldab ja niisutab ning aitab leevendada võimalikku kuivus- ja ebamugavustunnet kontaktläätsede kandmise ajal.
6. Jälgi, et ruum oleks hästi valgustatud
Et taustavalgus ei peegeldaks ega pimestaks, võiks vältida monitori paigutamist otse akna või lambi ette. Ruumi ja ekraani heleduse erinevus põhjustab silmadele lisakoormust. Veendu, et taustavalgus oleks alati piisav ning arvutiekraan ei kujuneks ruumi ainsaks valgusallikaks. Samuti ei soovitata pimedas, taustavalgustuseta ruumis vaadata telefoni, telerit, e-lugerit jt digiekraane.
7. Säti ekraan sobivale kõrgusele
Kuigi diivaninurgas või basseini ääres sülearvutiga töötamine võib piltide peal efektne välja näha, ei ole see reaalsuses väga jätkusuutlik. Juba töötooli või ekraani vale kõrgus võivad tekitada asjatut lisakoormust nii silmadele, kaelale kui ka seljale.
Silmade kõrgusel võiks olla ekraani ülemine serv, kuna allapoole koonduv silmade töö nõuab üldjuhul vähem pingutust kui otse ette ekraani keskpunkti vaatamine. Kuvar võiks paikneda silmadest umbes käepikkuse kaugusel, sülearvuti võib olla veidi lähemal.
8. Puhka digiekraanidest enne magamaminekut
Nägemisest enam seostatakse sinise valguse mõju unetsükli häiretega. Nimelt looduslik sinine valgus äratab meid hommikul üles. Digiekraanide kunstliku sinise valgusega kipume end aga sageli just õhtuti ümbritsema.
Kuigi see võib olla paras väljakutse, tasub hea une nimel paar tundi enne magamaminekut ekraanide kasutamisest hoiduda. Alusta kas või ühest õhtust nädalas ja vaata, kas tunned end järgmisel päeval paremini.
9. Proovi sinise valguse prille
Sinist valgust blokeerivad prillid aitavad parandada kontrasti nägemist ning vähendada läbi selle silmade väsimist arvuti taga töötades või teisi digiseadmeid kasutades. Sinise valguse prillid on null-klaasiga ning nende soetamiseks ei ole vaja prilliretsepti.
Kui kannad nägemist korrigeerivaid prille ning veedad palju aega arvuti taga või kunstlikus valguses, võiks prillidel olla sinist valgust blokeeriv filter.
10. Kasuta igat võimalust ekraaniaja vähendamiseks
Kõige paremini aitab digiekraanide väsitava mõju vastu ekraaniaja vähendamine! Sageli unustame end ekraani vaatama ka siis, kui see pole otseselt vajalik, näiteks koosolekul või mõttepausi pidades. Kui su töö võimaldab aeg-ajalt arvuti tagant ära käimist, siis tasub seda silmade huvides teha. Vabal ajal on hea mõte planeerida teadlkult rohkem ekraanivabasid ettevõtmisi.
Lensor.eu kontaktläätsede e-pood kuulub Baltimaade suurima, 30-aastase kogemusega optikaettevõtte OC Vision koosseisu. Dr. Lensori laiast tootevalikust leiad juhtivate brändide kvaliteetsed läätsed, läätsevedelikud ja -tarvikud, päikeseprillid, prillid jt optikakaubad. Enne mis tahes kontaktläätsede proovimist soovitame konsulteerida optometristi või silmaarstiga. Soovitame käia regulaarselt silmakontrollis ka siis, kui sa ei taju oma nägemises muutusi.