T, 5.12.2023

Teadlased avastasid, mis muudab puugid tegelikult nii ohtlikuks

PM Tervis
Copy
Mis siis, et väljas miinuskraadid, loomaarstide kinnitusel leitakse ka talvel kassidel ja koertel puuke.
Mis siis, et väljas miinuskraadid, loomaarstide kinnitusel leitakse ka talvel kassidel ja koertel puuke. Foto: Shutterstock

​Seni pole olnud täiesti arusaadav, miks just puugid on nii ohtlikud haiguste levitajad. Uus uuring ajakirjas Journal of Clinical Investigation näitas, et puugi sülg pärsib naha kaitsefunktsiooni, suurendades seeläbi selliste haiguste riski nagu puukentsefaliit ja puukborrelioos.

Viini meditsiiniülikooli dermatoloogiaosakonna uurimisrühm analüüsis vabatahtlike nahaproove. Ilmnes, et puugi süljega kokkupuutumisel on häiritud immuunrakkude, eriti immunoloogilise mälu jaoks oluliste T-rakkude talitlus.

«Avastasime, et puukide hammustus põhjustab naha immuunsüsteemis suuri muutusi, mis pärsivad kohalikku immuunvastust. See tähendab, et koos puugi süljega nahka sattunud ohtlikud patogeenid võivad kergemini paljuneda, põhjustades infektsiooni,» räägib Johanna Strobl, uuringu juhtivautor Medical Xpressis.

Austria on üks suurima puukide levimusega riike. Kliimamuutustega seotud temperatuuri tõusu tõttu kujutavad puugid ohtu ka Austria kõrgemates piirkondades kuni hilissügiseni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles