Täna alanud vaimse tervise kuu keskendub tundetarkuse arendamisele

PM Tervis
Copy
Alar Karis, Eesti Vabariigi president.
Alar Karis, Eesti Vabariigi president. Foto: Madis Veltman

Terve oktoobri jooksul on võimalik osaleda erinevatel tundetarkuse teemale pühendatud sündmustel, mis on leitavad kodulehel vaimsetervisekuu.ee ja suunatud erinevatele vanusegruppidele. 10. oktoobril, ülemaailmsel vaimse tervise päeval, asuvad koolinoorte e-tunni raames tundeid mõtestama ka president Alar Karis ja Tartu Ülikooli kaasprofessor Jaan Aru.

Vaimse tervise kuud tähistatakse Maailma terviseorganisatsiooni algatusel kõikjal maailmas ja Eestis toimub see Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni VATEKi eestvedamisel.

Tundetarkus ehk emotsionaalne intelligentsus on võimekus jälgida ja eristada iseenda ja teiste tundeid ning kasutada seda teadmist probleemide lahendamiseks, oma mõtlemise ja käitumise juhtimiseks. Vaimse tervise spetsialistide sõnul aitab oskus enda emotsioone reguleerida säilitada sisemist heaolu ka rasketes olukordades ning kaitseb depressiooniriski eest.

«Oskus oma tundeid teadvustada ja juhtida aitab meil toime tulla elu loomulike väljakutsetega ning olla ka paremaks kaaslaseks oma lähedastele. Tundetargad inimesed kaitsevad ka ümberkaudsete inimeste vaimset tervist, kuna nad oskavad teisi raskel hetkel paremini toetada. Võiks öelda, et tundetark ühiskond pakub justkuivaimse tervise karjaimmuunsuse. Tundetarkuse õpetamine on paljude vaimse tervise praktikate fookuses ja seetõttu kutsun inimesi oktoobrikuus nendega tutvuma ja mõnest ka jäädavalt oma vaimse tervise tööriista tegema,» rääkis Oja.

Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professori ja VATEKi nõukogu liige Merike Sisask kutsus samuti inimesi üles vaimse tervise kuul tundetargemaks saama. «Sisemaailmas toimuvaid emotsionaalseid kõikumisi on oluliselt lihtsam mõista, kui oled teadlik mehhanismidest nende taga. Lisaks teadmistele on tundetargaks saamise juures olulised ka oskused, mis tulevad kogedes ja harjutades,» selgitas Sisask.

Sisask tõi välja viis praktilist tarkusetera, mis emotsioone reguleerida aitavad: «Oluline on oma tundeid märgata, mitte neid peita, peljata või eitada. Samuti aitab tunnetele nime andmine ja selle kõva häälega välja ütlemine. Hea on ennast tunnete konksu otsast lahti haakida ja mõista, et mina ei võrdu minu tunded. Emotsioone aitab lahustada ka tunnete aktsepteerimine ja nende kõrvalt vaatlemine, nendega liigselt samastumata. Samuti erinevate eneseabivõtete kasutamine emotsioonide maandamiseks.»

10.oktoobri e-tunni kuulajaks saab registreeruda siin. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles