Vaimse tervise kuud tähistatakse Maailma terviseorganisatsiooni algatusel kõikjal maailmas ja Eestis toimub see Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni VATEKi eestvedamisel.
Tundetarkus ehk emotsionaalne intelligentsus on võimekus jälgida ja eristada iseenda ja teiste tundeid ning kasutada seda teadmist probleemide lahendamiseks, oma mõtlemise ja käitumise juhtimiseks. Vaimse tervise spetsialistide sõnul aitab oskus enda emotsioone reguleerida säilitada sisemist heaolu ka rasketes olukordades ning kaitseb depressiooniriski eest.
«Küllap on igaüks kogenud, kuidas enda või teise ülekeenud tunded muudavad keerulise olukorra veel raskemaks,» rääkis VATEK juht Ott Oja, kelle sõnul on tundetarkus üheks heaolu aluseks ja suurepäraneabiline vaimse tervise probleemide ennetamisel.
«Oskus oma tundeid teadvustada ja juhtida aitab meil toime tulla elu loomulike väljakutsetega ning olla ka paremaks kaaslaseks oma lähedastele. Tundetargad inimesed kaitsevad ka ümberkaudsete inimeste vaimset tervist, kuna nad oskavad teisi raskel hetkel paremini toetada. Võiks öelda, et tundetark ühiskond pakub justkuivaimse tervise karjaimmuunsuse. Tundetarkuse õpetamine on paljude vaimse tervise praktikate fookuses ja seetõttu kutsun inimesi oktoobrikuus nendega tutvuma ja mõnest ka jäädavalt oma vaimse tervise tööriista tegema,» rääkis Oja.
Oja sõnul peaks tundetarkuse arendamine algama juba maast madalast ja olema hariduse loomulik osa ning just seetõttu otsustas VATEK vaimse tervise päeval eelkõige noori kõnetada. «Kutsume koole üle Eesti 10. oktoobril kell 10 osalema president Karise ja Jaan Aru e-tunnis. Kasulik on e-tund kalapsevanematele ning igaühele leidub midagi huvitavat vaimsetervisekuu.ee veebis,» rääkis Oja.