«Nii lähedalt kogesin presidendi tunnustust küll esmakordselt,» lausus ühingu juht Ann Õun, keda on ka varem töö tõttu Kadrioru roosiaeda vastuvõtule kutsutud. Rahvusooperis Estonia flöödimängijana töötava naise sõnul näitab nüüd saadud preemia aga seda, et ühiskond ei pea teistsuguseid inimesi enam veidrikeks.
«Tavaliselt mõtleme vast paaril-kolmel korral päevas sellele, mille järgi meil isutab, halvemal juhul sellele, mida rahakott lubab, kuid fenüülketonuuriaga tuleb põhjalikult kavandada, kus ja mida oleks üldse võimalik süüa, ilma et elu seetõttu ohtu satuks,» selgitas Õun, kelle poeg sai vastsündinuna just selle diagnoosi.
Mis on fenüülketonuuria?
Organism ei lagunda ükskõik millise valgu koostises olevat aminohapet fenüülalaniini. Kuhjudes organismi, põhjustab fenüülalaniin vaimset alaarengut. Kahjustuvad maks, süda, neerud. Selle vältimiseks tuleb vastsündinul haigus üles leida esimesel elukuul ja viivitamatult alustada eluaegse dieediga, kus söök ei sisalda valku – viimast saab vaid ravisegust, millest fenüülalaniin on välja võetud, kuid teised eluks vajalikud aminohapped on sees. Ka ilma valguta pole eakohane areng võimalik.
Kõiki vastsündinuid testitakse haiguse suhtes alates 1993. aastast.
Mis on galaktoseemia?
Rinnapiimas või piimasegus sisalduvaid süsivesikuid ei muunda organism glükoosiks. Kriitiline piir tervisele saabub juba vastsündinu 7. elupäeval.
Alates 2021. aastast testitakse kõiki vastsündinuid ka selle haiguse suhtes. Enne seda tekkis diagnoosita jäänud lastel kiiresti vaimne alaareng, nad ei saanud igapäevaeluga hakkama ja paljud surid varakult.
Allikas: Eesti fenüülketonuuria ühing