Eesti metsades leidub erinevaid seeni. Mõned võivad põhjustada seedetrakti ärritavaid sümptomeid, mis taanduvad lühikese aja jooksul, teised on aga väga mürgised ja söömine võib lõppeda surmaga.
Neid seeni ei tohi alkoholiga koos süüa
Tervisekaebused sõltuvad söödud seene liigist. Seedetraktiärritusest annavad märku iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, kõhulahtisus. Kui sümptomid ilmnevad 15 minuti kuni kolme tunni jooksul pärast allaneelamist, on tavaliselt söödud seent, mis ärritab seedetrakti, kuid ei põhjusta eluohtlikku mürgistust.
Kui seedetrakti sümptomid avalduvad viibega, see tähendab kuus ja rohkem tundi pärast söömist, tuleb kahtlustada mürgistust eluohtlike seentega. Sellisel juhul on vajalik meditsiiniline läbivaatus ja jälgimine haiglas. Rakumürke sisaldavad seened (nt valge ja roheline kärbseseen, kogritsad, vöödikulised) tekitavad tõsiseid süsteemseid mürgistusnähtusid ja organkahjustusi (sh maksa- ja neerukahjustusi).
Neid seeni ei tohi süüa koos alkoholiga:
- Tamme-kivipuravik (Boletus luridus)
- Nuijalg-lehtrik (Clitocybe clavipes)
- Soomusmampel (Pholiota squarrosa)
- Mürklid (Morchella spp)
- Mõningad heinikulised (Tricholoma aurantium)
- Kurrel ehk sõrmkübaraseen (Verpa bohemica)
- Voldiline tindik (Coprinus atramentarius)
Toksilisus ilmneb, kui alkoholi tarbitakse seente söömisega samal ajal või 48–72 tundi pärast eelnimetatud seente söömist.
Seeni korjates pane tähele!
- Korja ainult neid seeni, mida kindlasti tunned. Kodus on juba raskem kahtlasest seenest loobuda.
- Puhasta ja söö seenetoit ära samal päeval. Ülessoojendatud seenetoit ärritab seedetrakti.
- Seeneroad ei sobi kõigile. Alla 2-aastastele on seened raskesti seeditavad ja kutsuvad esile tugeva oksendamise.
- Mürgistuskahtlusel pea alati nõu infoliinil 16662 ja järgi antud juhiseid. Mitmete seene-, taime- ja ravimimürgistuste korral on abi aktiivsöest. Varu koju, suvilasse, reisile minnes piisav kogus aktiivsöetablette.