Teise vaktsiini – R21 – on loonud Oxfordi ülikooli teadlased ja selle tõhusus on pea kaks korda parem – sõltuvalt koostisest (adjuvandiga või ilma) ja doosist ligi 80 protsenti. Viimast kinnitavad ka septembri alguses avaldatud katsete tulemused. Selle vaktsiini raviskeem on esimesega sarnane – kolm doosi esimese eluaasta jooksul ja tõhustusdoos hiljem. Arvatakse, et R21 vaktsiini heakskiitmiseni ehk siis laialdase kasutuse alguseni läheb aasta või ka kaks. Selle vaktsiini tootmine on väidetavalt lihtsam ja seda suudetakse toota oluliselt rohkem. The Serum Institute of India, maailma suurim vaktsiinitootja, on lubanud seda toota vajalikud 100 miljonit doosi aastas.
Silmapiiril on ka sakslaste BioNTechi vaktsiin, mis baseerub mRNA tehnoloogial. Selle esimesed inimkatsed algavad käesoleva aasta lõpus. Katseteks vajalik vaktsiin toodetakse Aafrikas Rwandas, selleks spetsiaalselt rajatud tootmiskompleksis.
Miks malaariavaktsiini loomine nii raske on?
Malaaria ehk halltõve tekitajateks on üherakuliste parasiitide-algloomade perekond Plasmodium. Neil on pikk ajalugu inimese ja sääskede keha kasutamises oma huvides, keeruline paljunemistsükkel, mis teeb parasiidi äratundmise raskeks ja väga hea võime petta immuunsüsteemi.
Arvatakse, et Rooma impeeriumi languse üheks põhjuseks oli malaariaepideemia.
Pool malaaria surmajuhtumitest on tekitanud Plasmodium falciparum. Teisi sama perekonna algloomi-malaariatekitajaid P. vivax (levinuim haigustekitaja väljaspool Sahara-taguseid riike), P. ovale ja P. malariae peetakse leebemateks.
Protsess näeb välja järgmine. Nakatunud inimeselt verd imenud emase hallsääse soolestikus hakkavad paljunema plasmoodiumi gametotsüüdid. Nende järglased –sporozoiidid (kr sporos – seeme + zoon – loom) – liiguvad aga sääse süljenäärmetesse. Sääsk hammustab inimest ning verevoolu tagamiseks ja valu leevendamiseks paiskab ta nahka ka nakatunud sülge. Nii jõuavad sporozoiidid otse vere kaudu või lümfisüsteemi vahendusel maksa, aga ka teistesse siseelunditesse. See võtab aega vaid 30 minutit. Siis muutuvad sporozoiidid siseorganite rakkudes veel kord – skisontideks – ja nood hakkavad meeletult mittesuguliselt paljunema. Siin ilmnevadki esimesed haigusnähud. Nüüd toimub kiire ja rohke jagunemine tuhandeteks merozoiitideks, mis liiguvad taas verre. Edasi rünnatakse juba punaliblesid – sisenetakse rakku ja seal moodustub trofozoiid ehk iseloomulik sõrmusekujuline moodustis, mida nimetataksegi sõrmusstaadiumiks. Verelibledes kasvab ja paljuneb parasiit edasi, moodustuvad uued skisondid, peremeesrakud lõhutakse, skisondid nakatavad uusi vererakke, põhjustades malaarianähtude (palavik, värinad jne) uue laine ja uute merozoiitide moodustumise. Nii võib see tsükkel korduda palju kordi, aga osast merozoiitidest moodustuvad gametotsüüdid ehk suguliseks paljunemiseks sobivad vormid, mis on taas valmis sääskedega edasi kanduma.