N, 30.03.2023

Apteeker jagab nõu, mida teha kui hääl on ära ja kurk valus?

BENU Apteek
Apteeker jagab nõu, mida teha kui hääl on ära ja kurk valus?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Häälekähedus või selle sootuks kadumine on sügisele igati iseloomulikud tervisemured, seda enam, et paljudel pole soe sall veel välja otsitud ning külmaperiood tuli sel aastal õige ootamatult. Mida võtta ette olukorras, kus hääl on ära või kurk kriipivalt valus, räägib BENU apteegi proviisor Margot Lehari.

Lehari sõnul on hääle kadumine näiteks lastel ja noortel kõige enam seotud siiski viirushaigustega. «Sellel on äge algus ja tavaliselt algab see nii, nagu külmetushaigustel ikka: kurk on paistes, punane ja hääl on ära,» ütles ta.

Häälekähedus ja valus kurk pole sügise alguses tema sõnul midagi eriskummalist. «Kui ilmad järsult jahenevad, siis on paljudel kurk haige, sest suvine soojus on kehas ja nahas, aga väliselt lõõtsuv külm tuul tekitab kõrile šoki, mistõttu saavad juba ringlevad viirused võimaluse kurgu limaskestale kinnituda.»

Kuid miks ikkagi hääl ära kaob? Nimelt tekib hääl väljahingamise ajal, kui õhk läbib häälepaelte vahelist pilu. «Kurgu limaskestal olev põletikureaktsioon levib ka häälepaeltele ning need ei sulgu enam korralikult ja sünkroonselt,» selgitas proviisor.

Häälepaelte kurnatust ja ülekoormust kogevad eelkõige need inimesed, kelle ametiülesannetega seoses tuleb palju rääkida või laulda – õpetajad, lauljad, näitlejad, saatejuhid. Hääl väsib sageli just suure koormuse tõttu.

«Häälepaelad taastuvad lõpuks ka ise, kuid see võib võtta aega kuni kuus nädalat. Sel ajal tuleks vältida kuuma kohvi, suitsu, sosistamist, köhatamist, külma õhku, väga külmi gaseeritud jooke või väga kuumi jooke. Puhake ja lõõgastuge ning püüdke kõva häälega rääkimist vältida,» juhendas Lehari. Kui aga hääl on ära ebatavaliselt kaua ehk rohkem kui kaks nädalat, tuleb igal juhul külastada perearsti.

Häälepaelad on stressoritele vastuvõtlikud

Hääleprobleemide korral on proviisori sõnul eelkõige abi inhalatsioonist, kurgu niisutamisest või rahustamisest looduslike köhaärritust vähendavate siirupite ja losengide/pastillidega. «Häälepaelad on erinevatele stressoritele väga vastuvõtlikud, sealhulgas näiteks kuivusele, külmale õhule, emotsionaalsele ja füüsilisele stressile, allergeenidele, kemikaalidele, ka sigareti- ja lõkkesuitsule.»

Kõige efektiivsem ravimeetod on füsioloogilise lahuse abil inhalaatoriga auru tegemine. «See niisutab kurgu limaskesta ning aitab organismil paremini viirustega võidelda,» selgitas Lehari. Samuti võiksid kodus käepärast olla kurgupastillid, millest osal on niisutav ja pehmendav toime. «Need sisaldavad reeglina hüaluroonhapet või astelpajuõli. Teist tüüpi pastillid on jällegi antiseptilise ja valuvastase toimega.»

Kuiva ja kraapiva ning köhatama ajava kurgu korral võiks tarvitada niisutavaid ja valusa kurgu puhul valuvaigistava toimega pastille. «Proovige hingata ainult nina kaudu ning hoidke nina vaba, loputades seda vajadusel näiteks soolalahusega,» soovitas ta.

Kui hingata pidevalt vaid suu kaudu ja ka magades vajub suu lahti, lähebki kurk kuivaks ning muutub häälekähedusele vastuvõtlikumaks. Ehkki sellisel juhul tuleks võidelda ninakinnisuse vastu, tasub proviisori sõnul siiski arvestada, et ninakinnisuse vastased ravimid võivad limaskesti kuivatada. «Samuti kuivatavad limaskesta sidruni-, apelsini- ja greibimahl, mistõttu ei tohiks kahjustunud häälepaelte korral tsitruselisi tarbida,» märkis proviisor.

Hoia kurk soojas!

Et kurgus leidub palju immuunrakke, kelle esmane ülesanne on kaitsta väliste sissetungijate ehk viiruste ja bakterite eest, on vaja tarvitada ka tsinki ja C-vitamiini.

«Tsink takistab näiteks nohuga kulgeval rinoviirusel paljuneda ning kinnituda kurgu ja nina limaskestadele. Tsinki võiks võtta pastilli või siirupina, kuna see võimaldab ainel kurku jääda ja rinoviirusega kokku puutuda,» sõnas ta. C-vitamiini vajavad T-lümfotsüüdid, et viiruste ja bakteritega paremini võidelda. Sobivaima toote häälekäheduse või kurguvalu raviks aitab leida proviisor.

Kurguprobleemide ennetusel saab riski vähendamiseks iga päev palju ära teha. «Põhiline soovitus: hoidke kurk soojas! Ärge suitsetage ega liialdage alkoholiga. Kui teil on maoprobleemid, nagu refluks, siis tegelege ka sellega, sest pidev kurgu põletamine maohappega kahjustab kurgu limaskesta märkimisväärselt ning tekivad kroonilised kurgu ja häälepaelte põletikud – see on omakorda hea pinnas pahaloomuliste kasvajate tekkeks,» sõnas Margot Lehari.

Märksõnad
Tagasi üles