N, 8.06.2023

Ettevõtte väitel tuvastas tehisintellekt Putinil tõsise haiguse

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments 6
Tehisintellekti analüüsi kohaselt on Vladimir Putinil suure tõenäosusega Parkinsoni tõbi.
Tehisintellekti analüüsi kohaselt on Vladimir Putinil suure tõenäosusega Parkinsoni tõbi. Foto: GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

​Ülemaailmse telekommunikatsiooniettevõtte Aculab väitel tuvastasid nende eksperdid tehisintellekti kasutades Venemaa president Vladimir Putinil Parkinsoni haiguse, vahendab MK Citizen.

Aculabi eksperdid kasutasid AI tehnoloogiat, et analüüsida peaaegu 2000 häälesegmenti president Putini kõnedest, mis salvestati ajavahemikus 2007. aasta veebruarist kuni selle aasta kevadeni.

Väidetavalt viitavad tulemused selgelt tema seisundi «märgatavale ja äkilisele halvenemisele». Need näitavad ettevõtte ekspertide sõnul, et Putinil esines esimestel aastatel mõningaid Parkinsoni tõvega seotud hääleomadusi, millele järgnes seisundi järk-järguline halvenemine. Kuid nad leidsid, et 2022. aasta aprillis toimus parkinsonismile viitavate hääle omaduste «oluline tõus».

Eksperdid väidavad, et analüüsitulemusted on «kõrges korrelatsioonis» Parkinsoni tõvega ja see võib viidata äkilisele neuroloogilise seisundi halvenemisele, mis on tingitud Parkinsoni tõvest või sellega seotud neuroloogilisest häirest.

Ettevõtte AI-süsteem, mille täpsus on umbes 80 protsenti, oli loodud kõne biomeetriliste tunnuste analüüsimiseks varem Parkinsoni tõvega diagnoositud patsientidel.

Süsteemi testiti rohkem kui 14 500 inimesel üheksast riigist ja analüüsiks kasutatud helinäidiseid oli enam kui 30 000.

Teadlaste meeskonda juhtis dr Ladan Baghai-Ravary, endine Oxfordi ülikooli teadur ning kõnetehnoloogia ja AI-süsteemide spetsialist. Praegu on ta Aculabi kõnetehnoloogia ja uuringute keskuse direktor ning kirjutanud akadeemilistes ajakirjades teemakohaseid artikleid, sealhulgas raamatu kõnehäirete kliinilise diagnoosimise ja hindamise kohta automaatse kõnesignaali analüüsi abil.

Parkinsoni tõbi kahjustab järk-järgult aju osi paljude aastate jooksul. Kolm peamist sümptomit on teatud kehaosade tahtmatu värisemine (treemor), aeglane liikumine ning jäigad ja paindumatud lihased.

Võivad halveneda ka kognitiivsed funktsioonid, sealhulgas esineda tähelepanu, mälu, ülesannete planeerimise ja täitmisega seotud probleemid.

Facebook Twitter
Comments 6

Märksõnad

Tagasi üles