Oktoobris algas gripiviiruse hooaeg

PM Tervis
Copy
Gripp.
Gripp. Foto: Madis Veltman

Oktoobri keskpaigast algas uus gripiviiruse hooaeg. 40. nädalal tuvastati kaks A-gripiviiruse juhtu.

40. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3906 inimest, kellest 30 protsenti olid lapsed. Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 288,7. Nakatunute arvu osas maakondade lõikes suuri erinevusi ei ole.

Ägedate ülemiste hingamisteede respiratoorsete nakkuste sihipärases uuringus (sentinel-seire) registreeritud andmete põhjal saab haigestumise intensiivsust hinnata madalaks. Haigestunute seas on kõige enam kuni 5-aastaseid lapsi.

Peamised haigestumise põhjustajad on praegu rinoviirused, mille osakaal on muude viiruste seas kasvanud 31,8 protsenti. Rinoviirustele on iseloomulikud aevastamine ja nohu, esineb ka valulik kurk. Lastel võivad lisanduda köha ja palavik. Haigust põetakse kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Paragripiviiruste osakaal moodustas eelmisel nädalal 22,7 protsenti ning SARS-CoV-2 viiruste osakaal on 18,2 protsenti. Gripiviiruse laiemat levikut elanikkonna seas ei ole veel täheldatud, registreeritakse üksikuid juhte. 40. nädalal kinnitati laboratoorselt kaks A-gripiviirust.

Eestis kestab gripihooaeg üldjuhul oktoobrist kuni maini. Kuigi gripi vastu võib vaktsineerida kogu hooaja vältel, annab kindlaima kaitse vaktsineerimine enne haigestumise kõrgperioodi (oktoobrist detsembrini). Vaktsineerimine on eriti vajalik vanemaealistele, kroonilistele haigetele ja kõigile, kes puutuvad kokku gripi riskirühma kuuluvate inimestega.

Tasuta gripivaktsiin on kättesaadav oktoobri viimasest nädalast üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, rasedatele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele. Vaktsineerida saab perearsti juures või apteegis. Apteekides toimub vaktsineerimine läbi Haigekassa lepingupartnerite. Täpsema info apteegis vaktsineerimise kohta leiab siit

Vaktsineerimine on vastunäidustatud munavalgu või mõne muu vaktsiini koostisosa ülitundlikkuse korral ja ägeda palavikulise haiguse ajal.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles