E, 6.02.2023

Võimleme põlvevalu ära!

, võimlemistreener ja liikumisõpetaja
Võimleme põlvevalu ära!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: KindelMedia, Pexels

Terviselehe võimlemisnurk soovitab seekord pöörata tähelepanu põlvede tervisele. Eesti võimlemispedagoog Ernst Idla (1901-1980) on öelnud: "Vanadus algab jalgadest, mitte peast". Järgnevad harjutused sobivad ka valutavatele põlvedele. Aga ainult sel juhul, kui harjutuse sooritamise ajal valu ei suurene. Julgestuseks võime hoida haardeulatuses lauaserva, uksepiita või - miks mitte - head kaaslast.

Esmalt sooritame prooviharjutuse.

Lasku aeglaselt kükki ja tõuse veel aeglasemalt kükist püsti. Võid end kontrollida ka näiteks jalatsite jalgapanemisel või äravõtmisel. Kui panid enda juures tähele, et labajalad ei püsinud kükitades otse või kükist tõustes vajusid põlved sisse või välja, siis vajavad jalalihased igal juhul tugevdamist. Tasakaalustatult tugevdatud lihased suudavad hoida jalgu õigel teljel.

Harjutused on reastatud raskuse järgi. Tee alljärgnevaid harjutusi kolm päeva järjest. Siis puhka kolm päeva, sest treenitud lihasjõud säilib meie kehas kolm päeva! Seejärel asu taas võimlema.

Vanuse tõustes peaks tõusma ka jõutreeningu osakaal meie kehalistes harjutustes. Tasub meeles pidada, et koos lihastega võimleb ka närvisüsteem. Teisisõnu - võimeldes tuleb alati olla mõtte ja armastusega oma keha ja liikumise juures. Vastasel juhul kipub oodatud tulemus käest libisema.

1. Küünartoengpõlvitus, pingestatud lint sirutatud vabajala reie ja tugijala põlve vahel. Kõverdatud jala tõsted 10 - 15 korda. Sama teise jalaga. Jalga langetatakse aeglasemalt kui tõstetakse. Valutava põlve korral kasuta pehmet võimlemismatti ja õhemat linti.

Foto: Foto Pavel Danilyuk, Pexels

2. Harkseis, pingestatud lint reite vahel, kõverdatud käed ees sõrmseongus. Poolkükki 10-15 korda (vt.foto 2) Kükist tõus aeglasem kui kükki minek. Variant: täiskükk.

Foto: Foto Pavel Danilyuk, Pexels

3. Harkseis, lint pingestatud säärte vahel, käed kõverdatud ees, pihud koos. Parema jala tõsted 10-15 korda kõrvale, käed paigal, labajalad rööbiti (vt. foto 3) Sama vasaku jalaga. Korrata harjutust, lint reite ümber. Jalga langetatakse aeglasemalt kui tõstetakse. Valutava põlve korral kasutatakse õhemat linti. Tähelepanu tugijalal!

Foto: Foto Pavel Danilyuk, Pexels
Märksõnad
Tagasi üles