Koduaias leiduval ainel avastati kaalu langetavad omadused

PM Tervis
Copy
Puhastatud liivas peitub suur potentsiaal.
Puhastatud liivas peitub suur potentsiaal. Foto: Shutterstock

Puhastatud liivast valmistatud poorsed ränidioksiidi osakesed võivad ühel päeval kaalu langetamisel rolli omada, vahendab Science Alert.

Varasemad kliinilised uuringud on juba andnud paljulubavaid tulemusi, kuid potentsiaalse ravi tegelik kaalulangusmehhanism on halvasti mõistetav.

Peamiste muutujate väljasõelumiseks on teadlased nüüd katsetanud mitmesuguseid ränidioksiidi osakeste suurusi ja kujundeid soolestiku simulatsioonis, mis jäljendab olusid pärast suurt söögikorda.

Tulemused toetavad ideed, et poorne ränidioksiid võib «takistada seedeprotsesse», mida tavaliselt käivitavad ensüümid, mis lagundavad maos ja sooltes rasvu, kolesterooli, tärklist ja suhkruid.

Veelgi enam, manustatud nanoosakeste suurus näib määravat, kui palju seedetegevus on pärsitud.

Autorid tunnistavad, et nende mudel on liiga lihtne, et jäljendada täiuslikult inimese soolestiku keerukust seedimise ajal, kuid arvestades inimeste kliinilisi katseid ümbritsevat eetikat, on soolestiku simulatsioonid ja loommudelid parim võimalus teemat uurida.

Erinevalt teistest inimese soolestiku mudelitest arvestab kõnealune uus nii rasvade kui ka süsivesikute seedimist. Autorid analüüsisid ka seda, mil määral orgaaniline aine võib seedetraktis imenduda.

Võimalik, et poorne ränidioksiid põhjustab kaalutõusu vähenemist ka muul viisil.

2014. aastal leidsid teadlased, et kõrge rasvasisaldusega dieedil olevad hiired võtsid poorse ränidioksiidi nanoosakestega söödetuna kaalus oluliselt vähem juurde. Samuti vähenes nende kogu keha rasvaprotsent. Siiski näis see mõju põhinevat kasutatud ränidioksiidi osakeste suhtelisel suurusel. Suuremad osakesed olid tõhusamad.

Hiirte järeluuringud toetasid neid tulemusi. Poorsete ränidioksiidi osakeste õige suurus ja kuju näis määravat hiire seedimise võimsuse peensooles.

2020. aastal näitasid esimesed 10 terve rasvunud inimese kliinilised andmed, et ränidioksiidi osakesed võivad vähendada vere glükoosisisaldust ja vere kolesteroolitaset, mis mõlemad on teadaolevad ainevahetuslike ja kardiovaskulaarsete tüsistuste riskitegurid.

Veelgi parem, ravi ei põhjustanud ebamugavustunnet kõhus ega muutusi roojamisharjumustes.

Uue uuringu autorid ütlevad, et ideaalsed ränidioksiidi mikroosakesed olid laiusega 6–10 nanomeetrit. Need suurused näisid kõige paremini pärssivat uuritud ensüüme.

Uuring avaldati ajakirjas Pharmaceutics.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles