Kuidas dr. Coley selle ravini jõudis?
Tähelepanekuid, et bakterid võivad vähi hävitada, tehti juba palju varem. Kirjalikult on olemas tähelepanek aastast 1813, kus gaasgangreeni patsiendil kadus kasvaja. Järgmine sarnane kirjapandud tähelepanek pärineb aastast 1853, siis aastast 1866 jne. Kuid dr Coley huvi bakterite vastu tekkis siis, kui ta ei suutnud 1890. aastal päästa üht oma esimestest patsientidest, 17aastast Elizabeth (Bessie) Dashielli. Noorel naisel raviti käehaava, mis osutus agressiivseks kasvajaks - sarkoomiks. Ainuke teadaolev viis käel paiknevat sarkoomi ravida oli amputatsioon. See tehtigi ära, kuid noor naine suri sellegipoolest 10 nädala pärast kiiresti arenemahakanud metastaaside tõttu. Bessie surma järel hakkas dr Coley otsima sarnaseid vähijuhtumeid New Yorgi haigla haiguslugude seast, et leida uus raviviis. Ta avastaski Saksa immigrandi Fred Steini haigusloo, kus kirjeldati, et tema mitteopereeritav kaelakasvaja kadus imekombel, kui tal tekkis roospõletik. Dr Coley otsis mehe üles ning nägi, et ta oli tõesti kasvajast tervenenud. Selliseid haiguslugusid, kus infektsioon oli kasvaja taanduma pannud, kogunes lõpuks 47 ja need viisidki ta katseni Zolaga.
Kaks aastat pärast Zola vähi väljaravimist ravis Coley veel kümmet oma patsienti samade elusate streptokokibakteritega. Infektsioon on aga ettearvamatu - see tappis kaks tema patsient enne kui vähk seda teha jõudis. Coley asendas seetõttu elusad bakterid kahe surnud bakteriga - streptococcus pyogenes ja serratia marcescens. See vähendas drastiliselt patsientide surmaohtu, kuid Coley toksiinid jäid meditsiiniringkondades endiselt vastuoluliseks teemaks ning jäid ka kiiresti arenema hakanud kiiritusravi varju. Coley toksiinid jäid siiski kasutusse kuni aastani 1962.
Tänapäev
Tänapäeval kasutatakse kasvajate ravikatsetustes enamasti geneetiliselt muundatud baktereid. Kasutatakse bakterite loomupärast toksilisust, kombinatsiooni teiste ravimeetoditega; baktereid, mis suudavad kontrollida vähivastaste ainete ekspressiooni; kasvaja-spetsiifiliste antigeenide ekspressiooni, geeniülekannet, RNA interferentsi ja eelainete lõhustamist.
Elusate, nõrgestatud ja/ või geneetiliselt muundatud baktereid on üksi või kombinatsioonis tavaliste ainetega testitud mitmetes vähiravi katsetes. Kõige levinumad selles valdkonnas kasutatavad bakterid on perekonnad Salmonella, Clostridium, Bifidobacterium, Lactobacillus, Escherichia, Pseudomonas, Caulobacter, Listeria, Proteus ja Streptococcus. Selle ravimeetodi laialdasema kasutuseni haiglates läheb siiski aega ...
Allikad: EurekAlert, Journal of Immunology Research, Cancer Med, Front Oncol. jt.