Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Nägemisanomaaliaga Kristiar vajab õpingute jätkamiseks digitaalset luupi

Copy
16-aastasel Kristiaril on diagnoositud nägemisanomaalia.
16-aastasel Kristiaril on diagnoositud nägemisanomaalia. Foto: Erakogu

Poiss on saanud seadet mõne päeva proovida ning juba ainuüksi selle aja jooksul on see talle väga vajalikuks kujunenud. Kuna poisil ei ole digiluubile aga kindlat näidustust, mis võimaldaks seadet saada riigipoolse soodustusega, tuleb see täishinnaga 670 euro ulatuses välja osta.

Kristiar on 16-aastane poiss, kellel on diagnoositud nägemisanomaalia – värviaistingu vaegus. See tähendab, et inimene ei erista kõiki värve ning Kristiar ei tee näiteks vahet oranžil, kollasel, pruunil, lillal ja sinisel värvil. Lisaks on poisil ka madalam kontrastitaju, ehk tema jaoks on praktiliselt võimatu eristada näiteks halli teksti mustal taustal või tumehalli teksti helehallil taustal. Kuna poiss õpib aga mehhaanikuks, on värvide (sh eri värvi juhtmete) eristamine ja korrektne kontrastitaju tema jaoks erialaliselt üliolulised.

Kristiari haigust ei ole võimalik välja ravida ning ainsaks lahenduseks on kompenseerivate abivahendite kasutamine. Poiss vajab abivahendit, mis aitaks tal paremini eristada värve ja tõsta esemete või teksti kontrastsust. Raviarsti sõnul sobib selleks ideaalselt digiluup RUBY XL HD, mis võimaldab muuta tausta ning esemete värvust ja kontrasti ning töödelda värvilist teksti ümber must-valgele režiimile. Seeläbi on poisil võimalik lugeda tekste, mis muidu madala kontrastsuse tõttu ei oleks talle eristatavad, lihtsustades oluliselt nii poisi igapäevaelu kui ka õpinguid.

Praeguseks on Kristiar saanud digiluupi mõnda aega katsetada ning tulemused on ületanud kõik ootused – lapse ema sõnul oli koolis juba paari päeva järel näha, et seadmest on poisile väga palju abi. Selleks, et Kristiar saaks edaspidigi õppetöös täiel määral osaleda ja et tema igapäevaelu oleks kergem, tuleks aparaat aga täishinnaga välja osta, sest aparaat on näidustatud nägemisteravuse languse korral, kuid poisi probleem ei seisne mitte selles, vaid värvide ja teksti eristamises.

Head annetajad, palun tuleme Kristiarile appi ja aitame soetada hädavajaliku seadme, et poiss saaks oma õpingutega jätkata!

Kristiari saab aidata, tehes annetuse Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele, märkides selgitusse: «Kristiar»

Saaja nimi: SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond

  • Swedbank IBAN EE682200221015828742
  • SEB IBAN EE261010220014910011
  • Luminor IBAN EE791700017000285384
  • LHV IBAN EE527700771000610813
  • Coop IBAN EE824204278603586607

või helistades Lastefondi heategevuslikele telefoninumbritele. Annetussumma lisatakse sama kuu telefoniarvele:

  • helistades 900 5025, annetad 5 eurot
  • helistades 900 5100, annetad 10 eurot
  • helistades 900 5500, annetad 50 eurot

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi lastehaiglate juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku ligikaudu 12 miljoni euroga. Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata, hakates püsiannetajaks aadressil https://lastefond.ee/pusiannetus/.

Toetuse taotlemiseks või abivajajatest teada andmiseks palume kirjutada e-mailile info@lastefond.ee.

Tagasi üles