Ühe raku analüüs sobib varajaseks diagnoosimiseks
Patsiendi ja temaga seotud pereliikmete (kellest mitmel on MAD1L1 geenis mutatsioonid, kuid ainult ühes koopias) uurimiseks kasutasid teadlased ühe-raku-analüüsi (single-cell analysis) tehnoloogiat, mis annab tohutult teavet, kuid mis oli veel paar aastat tagasi mõeldamatu.
See analüüs võimaldab iga vereraku geene eraldi analüüsida ka tuhandete rakkude puhul, selgitab Carolina Villarroya-Beltri, CNIO teadur ja uuringu esimene autor. Võetud proovis on palju erinevat tüüpi rakke, "aga tuhandeid neid rakke eraldi, ükshaaval analüüsides saame uurida, mis iga konkreetse rakuga toimub ja millised on nende muutuste tagajärjed patsiendile."
Ühe-raku-analüüs näitas lisaks muudele kõrvalekalletele ka seda, et vereproov sisaldas hulga teistest kromosoomide mõttes erinevaid lümfotsüüte ehk kaitserakke, mis ründavad spetsiifilisi sissetungijaid. Neid peetaksegi praegu nii tugeva vähivastase immuunvastuse olulisteks asjaosalisteks.
Ühe-raku-analüüsi saab kasutada kasvajapotentsiaaliga rakkude tuvastamiseks ammu enne kliiniliste sümptomite või analüütilistes testides jälgitavate markerite ilmnemist.
Teisalt tekitab immuunsüsteem tugeva põletikuvastase reaktsiooni, mis võitleb kasvajatega. Uuringu autorid ütlevad, et teadasaamine, kuidas selle patsiendi immuunsüsteem seda teeb, aitab teada saada, kuidas teiste patsientide vähiravis peaks immuunsüsteemi stimuleerida.
Töö näitab ka, kuidas uudne rakkude analüüs suudab tuvastada kasvajaid väga varases staadiumis ja eelsoodumust nende tekkeks.
Malumbresi sõnul avab selle ainulaadse juhtumi uurimine "viisi kasvajapotentsiaaliga rakkude tuvastamiseks juba enne kliinilisi teste ja piltdiagnostilisi uuringuid. See pakub ka uudset viisi vähiprotsessi immuunvastuse stimuleerimiseks."
Uuring on avaldatud teadusajakirjas Science Advances.
Allikad: Centro Nacional de Investigaciones Oncológicas (CNIO), Science Advances, EurekAlert.