Tähelepanuväärne näide on üks maailma kuulsamaid NET-kasvajaga patsiente Steve Jobs, kellel diagnoositi pankrease NET-kasvaja aastal 2003. Ta suri 2011. aastal ehk üheksa aastat pärast diagnoosi saamist.
Covid-19 pandeemia tõttu sai kannatada ka NET-i diagnostika Eestis. Esiteks seetõttu, et pandeemia tekitas patsientides hirmu uuringutele minemise osas. Pealegi polnud võimalik neid uuringuid teha ja patsientidel perearsti juurde minna, sest kogu Covidi perioodi vältel said patsiendid oma perearstiga suhelda vaid kaugteel. Arsti vaatenurgast ainuüksi kaugvisiidist ei piisa, sest ta peab patsienti isiklikult nägema, et hinnata tema sümptomite ja kaebuste tõsidust. Teiseks muutsid Covidi kaasuvad haigused raskesti hinnatavaks, kus üks patoloogia lõpeb ja järgmine algab. Mõnikord varjab kasvaja end just nende ebaselgete asjaolude taga, suurendades seega hilise diagnoosimise tõenäosust.
„Koostöö onkoloogi ja perearsti vahel on vähiravis ülioluline. Nii saavutame häid tulemusi ja hoiame ära haiguse tagasituleku. Veelgi olulisem on veenda patsiente oma elustiili muutma – rohkem liikuma, tervislikumalt toituma, pidama kinni õigest töö- ja puhkerežiimist, uneajal hästi puhkama ning stressi vältima,” ütles Leedu Terviseteaduste Ülikooli Kaunase haigla onkoloogiaosakonna juhataja Rasa Jančiauskienė.
Veebileht on kasulik mitte ainult perearstidele ja teistele tervishoiutöötajatele, vaid ka kõigile, kes soovivad NET-i kohta rohkem teada saada, sealhulgas uurida võimalikke lahendusi ja tervise säilitamise aspekte.
ZebraTest.eu. käivitati 10. novembril, maailma NET-kasvajate päeval.
Veebileht sündis Baltimaade arstide ning ravimifirma IPSENi koostöös. Arvestades haiguse ohtlikkust ja rasket diagnoositavust, loodavad arendajad, et veebilehest saab tervishoiutöötajatele tõhus tööriist.