Rahvusvaheline teadlaste meeskond, mida juhib Missouri ülikooli keemiadotsent Elena Goun, avastas, et kõrge nikotiinamiidribosiidi (NR) tase ei suurenda loommudelis mitte ainult riski haigestuda kolmiknegatiivsesse rinnavähki, vaid võib soodustada ka vähi metastaaside teket ja levimist ajju.
«Mõned inimesed võtavad neid (vitamiine ja toidulisandeid), sest nad eeldavad automaatselt, et vitamiinidest ja toidulisanditest on tervisele ainult kasu, kuid nende tegelikust toimimisest teatakse väga vähe,» ütles Goun. «Nende teadmiste puudumise tõttu saime inspiratsiooni uurida põhiküsimusi, mis puudutavad vitamiinide ja toidulisandite toimet kehas.»
Pärast 59-aastase isa surma vaid kolm kuud pärast käärsoolevähi diagnoosimist asus Goun otsima paremat teaduslikku arusaama vähi ainevahetusest ehk energiast, mille kaudu vähk organismis levib. Kuna NR on tuntud lisand, mis aitab tõsta raku energiataset ja vähirakud toituvad sellest energiast oma intensiivistunud ainevahetuse abil, soovis Goun uurida NRi rolli vähi arengus ja levikus.
«Meie töö on eriti oluline, arvestades laialdast kaubanduslikku kättesaadavust ja suurt hulka käimasolevaid kliinilisi inimuuringuid, kus NR-i kasutatakse vähiravi kõrvaltoimete leevendamiseks patsientidel,» ütles Goun.
Teadlased uurisid ja võrdlesid, milline oli NR tase vähirakkudes, T-rakkudes ja tervetes kudedes.
«Kuigi NR-i kasutatakse inimestel juba laialdaselt ja seda uuritakse nii paljudes käimasolevates kliinilistes uuringutes täiendavate rakenduste jaoks, on suur osa NR-i toimimisest must kast – seda ei mõisteta,» ütles Goun. «See inspireeris meid välja pakkuma uudset ultratundlikul bioluminestsentskujutisel põhinevat pildistamistehnikat, mis võimaldab mitteinvasiivsel viisil reaalajas kvantifitseerida NR-i tasemeid. NR-i olemasolu näidatakse valgusega ja mida heledam on valgus, seda rohkem on NR-i.»