L, 4.02.2023

UURING ⟩ Levinud vitamiin võib suurendada vähiriski

PM Tervis
Levinud vitamiin võib suurendada vähiriski
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Vähirakud (sinised) ja punased vererakud
Vähirakud (sinised) ja punased vererakud Foto: Shutterstock

Varasemad uuringud on seostanud kaubanduses saada olevaid toidulisandeid, nagu nikotiinamiidribosiid (NR), vitamiini B3 vorm, südame-veresoonkonna, ainevahetusliku ja neuroloogilise tervise edendamisega. Missouri ülikooli uues uuringus ilmnes aga, et NR võib vähirakkudele energiat anda, vahendab Medical Xpress.

Rahvusvaheline teadlaste meeskond, mida juhib Missouri ülikooli keemiadotsent Elena Goun, avastas, et kõrge nikotiinamiidribosiidi (NR) tase ei suurenda loommudelis mitte ainult riski haigestuda kolmiknegatiivsesse rinnavähki, vaid võib soodustada ka vähi metastaaside teket ja levimist ajju.

«Mõned inimesed võtavad neid (vitamiine ja toidulisandeid), sest nad eeldavad automaatselt, et vitamiinidest ja toidulisanditest on tervisele ainult kasu, kuid nende tegelikust toimimisest teatakse väga vähe,» ütles Goun. «Nende teadmiste puudumise tõttu saime inspiratsiooni uurida põhiküsimusi, mis puudutavad vitamiinide ja toidulisandite toimet kehas.»

Pärast 59-aastase isa surma vaid kolm kuud pärast käärsoolevähi diagnoosimist asus Goun otsima paremat teaduslikku arusaama vähi ainevahetusest ehk energiast, mille kaudu vähk organismis levib. Kuna NR on tuntud lisand, mis aitab tõsta raku energiataset ja vähirakud toituvad sellest energiast oma intensiivistunud ainevahetuse abil, soovis Goun uurida NRi rolli vähi arengus ja levikus.

«Meie töö on eriti oluline, arvestades laialdast kaubanduslikku kättesaadavust ja suurt hulka käimasolevaid kliinilisi inimuuringuid, kus NR-i kasutatakse vähiravi kõrvaltoimete leevendamiseks patsientidel,» ütles Goun.

Teadlased uurisid ja võrdlesid, milline oli NR tase vähirakkudes, T-rakkudes ja tervetes kudedes.

«Kuigi NR-i kasutatakse inimestel juba laialdaselt ja seda uuritakse nii paljudes käimasolevates kliinilistes uuringutes täiendavate rakenduste jaoks, on suur osa NR-i toimimisest must kast – seda ei mõisteta,» ütles Goun. «See inspireeris meid välja pakkuma uudset ultratundlikul bioluminestsentskujutisel põhinevat pildistamistehnikat, mis võimaldab mitteinvasiivsel viisil reaalajas kvantifitseerida NR-i tasemeid. NR-i olemasolu näidatakse valgusega ja mida heledam on valgus, seda rohkem on NR-i.»

Goun ütles, et uuringu tulemused rõhutavad, kui oluline on hoolikalt uurida toidulisandite nagu NR võimalikke kõrvaltoimeid enne nende kasutamist inimestel, kellel võivad olla erinevat tüüpi tervisehäired. Tulevikus soovib Goun anda teavet, mis võib potentsiaalselt viia teatud inhibiitorite väljatöötamiseni, et aidata muuta vähiravi nagu keemiaravi veelgi tõhusamaks. Goun ütles, et lähenemisviisi võti on vaadata seda isikupärastatud meditsiini seisukohast.

«Mitte kõik vähivormid pole kõigil inimestel ühesugused, eriti ainevahetuslike tunnuste seisukohast,» ütles Goun. «Sageli võivad vähid isegi muuta oma ainevahetust enne või pärast keemiaravi.»

Lõplike teadmiste vormimiseks nikotiinamiidribosiid kohta on vaja veel uuringuid. Seni tuleb lähtuda elutõest, et liialdamine ja ükski äärmus pole hea, ja vähi tekkes omavad tavaliselt rolli väga mitmed tegurid, mille vastu on parim vahend tervislik eluviis. Eriti olulised on mitmekesine toitumine, füüsiline aktiivsus, suitsetamisest loobumine ja alkoholi tarbimise vähendamine.

Uuring avaldati ajakirjas Biosensors and Bioelectronics.

Märksõnad
Tagasi üles