«Kesine suutervise eest hoolitsemine ja selle tagajärjed on murettekitavad,» viitab Benu apteegi konsultant Marite Talbre viimasele tervisekassa suutervise uuringu tulemusele. «Lausa kolmveerand uuringus osalenud täiskasvanutest vajavad hambaravi ning ka laste tulemused pole kiita. 6-aastastest lastest enam kui pooltel olid kohest ravi vajavad hambaaugud. Veidi vanemate, 12-aastaste seas oli tervete hammastega lapsi vaid 32 protsenti,» tõi Talbre uuringu tulemutest näiteid.
Halb suutervis mõjutab kogu organismi
Talbre rõhutab, et halb suutervis mõjutab otseselt nii lapse kui ka täiskasvanu tervist tervikuna. «Kui hambas on auk või suus põletik, siis mikroobid pääsevad vereringesse ning võivad kahjustada südame- ja veresoonkonda, niisamuti võivad nad liikuda neelust allapoole ja põhjustada probleeme hingamis- ja seedeelundkonnas. Lisaks on halb suutervis seotud mitmete krooniliste haiguste tekke või süvenemisega,» selgitab Talbre.
Suutervise mured saavad tema sõnul enamasti alguses kesisest suuhooldusest. «Vähene või vale hammaste harjamistehnika, magusate jookide tarbimine ja pidev näksimine toidukordade vahel on peamised probleemid,» räägib Talbre.
Iga hambapasta ei sobi kõigile
«Mõistagi algab suuhooldus peamistest põhitõdedest: pesta hambaid kaks korda päevas, hammaste vahede puhastamiseks kasutada hambaniiti ja vajadusel suuloputusvedelikku ning murede ennetamiseks külastada kaks korda aastas hambaarsti,» räägib Talbre.
Hambapastade valik on poelettidel ja apteekides väga kirju ning konsultant rõhutab, et sugugi iga hambapasta ei sobi kõigile. Hambapastat valides tuleb tema sõnul lähtuda oma hammaste seisukorrast ning oluline on teada individuaalseid suutervise eripärasid. «Näiteks on paljude inimeste hammastel õhuke email, millele viitab läbikumav värv, tundlikkus või parkumine. Teistel on sagedasti kaariest, kolmandatel aga igemepõletikud, periodontiit või esineb hammaste tundlikkust külma või kuuma suhtes. Lisaks võib olla sooviks parandada hammaste esteetilist välimust ja värvi,» loetleb konsultant erinevuseid ning rõhutab, et kõigiks nendeks puhkudeks on olemas erineva toimega hambapastad.