T, 29.11.2022

Levinud osakesed põhjustavad kopsuhaigust, mida ei mõisteta tihti diagnoosida

PM Tervis
Levinud osakesed põhjustavad kopsuhaigust, mida ei mõisteta tihti diagnoosida
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Köha
Köha Foto: Shutterstock

Washingtoni ülikooli meditsiinikooli teadlaste uuringu kohaselt põhjustavad pinnases leiduvad seened märkimisväärsel hulgal tõsiseid kopsuinfektsioone 48 osariigis 50st.

1950. ja 60. aastate uuringud näitasid, et kopsude seeninfektsioonid olid probleem ainult teatud riigi osades. Ajakirjas Clinical Infectious Diseases avaldatud uus uuring näitab, et see enam nii ei ole. Teadlaste sõnul võivad arstid, kes tuginevad haigusi põhjustavate seente vananenud levialakaartidele, märkamata jätta kopsu seeninfektsiooni tunnused, mille tulemuseks on hilinenud või valed diagnoosid.

«Iga paari nädala tagant helistab mulle Bostoni piirkonna arst – iga kord erinev arst – juhtumi kohta, mida nad ei suuda lahendada,» ütles vanemautor Andrej Spec, meditsiinidotsent ja seenhaiguste spetsialist pressiteates. «Nad alustavad alati sellega, et meil pole siin selle ajalugu, aga see näeb tõesti välja nagu histo. Ma ütlen: helistate mulle kogu aeg selle pärast. Teil on ajalugu.»

Histoplasma ehk histo on üks kolmest peamisest mullaseente liigist, mis põhjustavad USAs kopsuinfektsioone.

Inimestel tekivad seenhaigused pärast mullas leiduvate seente eoste sissehingamist. Eosed levivad õhus, kui maapinda haritakse, haljastatakse või sellele ehitatakse, ja eostega võib kokku puutuda ka lihtsalt seenerikkas keskkonnas jalutades, näiteks koobastes. Enamik terveid täiskasvanuid ja lapsi suudavad seeninfektsiooniga hõlpsasti toime tulla, kuid imikutel, vanematel täiskasvanutel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel võivad tekkida palavik, köha, väsimus ja muud sümptomid. Kopsu seeninfektsioone võib kergesti segi ajada bakteriaalsete või viiruslike kopsuinfektsioonidega, nagu Covid-19, bakteriaalne kopsupõletik ja tuberkuloos.

«Seennakkused on palju levinumad, kui inimesed mõistavad, ja need levivad,» ütles Spec.

Märksõnad
Tagasi üles