Vaimse tervise eksperdid terviseministrile: vaimse tervise esmaabi peab jõudma koolidesse

PM Tervis
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Marko Saarm/Scanpix

Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa ja Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEK tegevjuht Ott Oja arutasid tervise-ja tööminister Peep Petersoniga võimalusi koolides laste ja noorte vaimse tervise toetamiseks.

«President on palunud minult erilisi jõupingutusi noorte vaimse tervise parandamise suunal. Eriti, et ära hoida ägedaid avaldumisvorme. Kuni me alles probleemi analüüsime ja tervikpilti kokku paneme, on mõned asjad, mida saame ja peame kohe alustama. Esiteks koolipsühholoogide jõustamine oma peamises rollis, teiseks noortele vaimse tervise ABC õpetamine, kolmandaks vaimse tervise esmaabi oskajate arvu suurendamine koolis ja neljandaks vanemaharidus laiendamine teismeliste vanematele,» loetles tervise- ja tööminister mõtteid, mille osas konsultatsioone jätkatakse.

«Paljud õpetajad on koolitatud, et anda õnnetuse korral õpilasele esmaabi. Sama võiks teoreetiliselt käia ju ka vaimse tervise juhtumite kohta. Kuna vaimse tervise probleemid on noorte hulgas järjest aktuaalsemad, võivad vaimse tervise esmaabi oskused osutuda õpetajatele pakilisemaks vajaduseks kui tavapärane esmaabi. Nuputame koos partneritega, kuidas nende oskuste andmist on kõige mõistlikum korraldada, ning millised tugiteenused peavad olemas olema, kuhu saab noori abi saamiseks suunata,» rääkis tervise- ja tööminister Peep Peterson.

Vaimse tervise esmaabi on õpitav oskus, mis koosneb konkreetsetest sammudest, kuidas märgata ja toetada vaimse tervise murega inimest. Vaimse tervise esmaabi osutaja suudab ära tunda võimalikud vaimse tervise probleemid ja osutada esmast abi. Koolituse läbimine tugevdab ja mõjutab positiivselt inimese enda vaimset tervist.

«Enamik vaimse tervise häiretest kujuneb välja teismeeas, mistõttu on eriti oluline tagada noortele vaimset tervist toetav keskkond. Lapsed ja noored veedavad suure osa oma päevast koolis ning õpetajal võib olla isegi pereliikmetest rohkem võimalusi märgata lapsega toimuvaid muudatusi, näiteks endasse tõmbumine. Vaimse tervise esmaabi annab õpetajale vajalikud tööriistad vaimse tervise probleemide äratundmiseks ja esmase abi andmiseks,» selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa ning lisas: «Kui õpetaja oskab noort õigel hetkel märgata ning toetada, mõjutab see oluliselt kui kiirelt noor jõuab asjakohase professionaalse abini ning see on liigagi tihti eluliselt olulise tähtsusega.»

«Tagades õpetajatele oskuse pakkuda vaimse tervise esmaabi, loome probleeme märkava ja toimetulekut toetava keskkonna, samaaegselt vähendame stigmatiseeritust, mis tuleb vaimse tervise probleemide ja nende sümptomite vääriti mõistmisest,» rääkis Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEK tegevjuht Ott Oja.

MTÜ Peaasjad tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasjad on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus tunnustati MTÜ-d Peaasjad kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitlitega.

Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon VATEK on vaimse tervise valdkonna katusorganisatsioon, kuhu kuulub 44 liikmesorganisatsiooni. VATEK tegeleb vaimse tervise ja heaolu poliitika ning valdkondlike organisatsioonide võrgustiku arendamisega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles