Eestis doktorikraadi saanud ukrainlane 3D-prindib sõjas viga saanutele implantaate

, Ajakirjanik
Copy
Yaroslav Holovenko (paremal) ja Lauri Kollo näitavad 3D-prinditava implantaadi modelleerimise protsessi.
Yaroslav Holovenko (paremal) ja Lauri Kollo näitavad 3D-prinditava implantaadi modelleerimise protsessi. Foto: Erakogu

Tallinna Tehnikaülikoolis doktoritööd kaitsnud Yaroslav Holovenko saab nüüd Eestis omandatud teadmistele tuginedes abistada Ukraina sõjaohvreid, valmistades neile 3D-printimise tehnoloogia abil luude ja liigeste implantaate.

Ukrainas veebruarist alates käiv sõjategevus on toonud hulgaliselt eriolukordi – vigastada saavad sõdurid rindel ja raketirünnakute alla jäänud tsiviilelanikud. Juba praeguseks on Holovenko ja tema 3D-prinditud implantaadid säästnud mitut inimest käe või jala amputeerimisest. Just amputeerimine on seni olnud tavapärane ja ainumõeldav praktika juhul, kui jäsemed on saanud nii tugevaid vigastusi, et luid tavapärasel moel kokku lappida ei ole enam võimalik.

Titaanisulami 3D-printimine, saati veel sellest liigeseproteeside ja implantaatide valmistamine on kogu maailmas küllaltki uus tehnoloogia, iga n-ö on äärmiselt spetsiifiline, kohandatud patsiendi luustiku ja organismi eripäradega, mistõttu iga sellise tehisluu või -liigese tegemine käib koostöös raviarsti ja kirurgiga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles