Pane tähele! See on põhjus, mis võib tekitada viljatust (1)

BENU Apteek
Copy
Probleemid rasestumisega võivad olla tingitud viljatusest.
Probleemid rasestumisega võivad olla tingitud viljatusest. Foto: Shutterstock

Ehkki järglaste saamisest pole pealtnäha midagi loomulikumat, seisavad erinevate viljakusprobleemidega silmitsi miljonid paarid üle kogu maailma. Meestegur mängib sealjuures olulist rolli isegi kuni 60 protsenti viljakusprobleemidega paaride puhul. Miks see nii on ning kuidas mehe viljakust tõsta?

Oksüdatiivse stressi teket põhjustavad erinevad tegurid

Üheks olulisemaks viljakust mõjutavaks teguriks on oksüdatiivne stress, mis tekib siis, kui potentsiaalselt kahjulike reaktiivsete hapnikuosakeste tootmine ületab organismi enda loomulike antioksüdantide kaitsevõime, viies seeläbi potentsiaalse rakukahjustuseni.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on oksüdatiivset stressi nimetanud reproduktiivsete tulemuste võtmeteguriks. Ka erinevad teadusuuringud kinnitavad, et oluline on hinnata just meeste oksüdatiivse stressi taset spermas, kuna normaalsete spermaanalüüsi parameetritega meestest kuni 40 protsendil esineb kõrge oksüdatiivse stressi tase ning kuni 80 protsenti seletamatutest viljatusjuhtudest on seotud oksüdatiivse stressi olemasoluga.

Just oksüdatiivset stressi seostatakse spermatosoidide ebanormaalsete funktsioonidega, mis toob spermides kaasa näiteks apoptoosi, DNA kahjustuse, lipiidide peroksüdatsiooni ja vähenenud liikuvuse. Kõik need tegurid mõjutavad spermatosoidide võimet munarakuga ühineda, vähendades seeläbi ka viljastumise võimalusi.

Ent miks selline olukord tekib? Eelkõige tuleb pilk pöörata keskkonna ja eluviiside poole – oksüdatiivse stressi teket põhjustavad tavaliselt negatiivsed keskkonnategurid (saaste, toksiinid ja kiirgus), ebatervislikud eluviisid (suitsetamine, alkohol, vale toitumine, rasvumine, aga ka liiga intensiivne treening), kõrge temperatuur (nt pidevalt istmesoojenduse kasutamine), vananemine ja stress. Kuid on ka sisemisi tegureid nagu põletikuline protsess urogenitaaltraktis, mida võivad põhjustada näiteks süsteemsed haigused nagu diabeet, artriit, astma jne.

Seega pole oksüdatiivne stress sõnakõlks, vaid üks sagedasemaid põhjuseid, miks viljastumine ei õnnestu. Eestis saab sperma oksüdatiivse stressi taset mõõta Tallinnas Next Fertility Nordic ning Ida-Tallinna Keskhaigla viljatusravikliinikutes ning Tartus Medita kliinikus.

Kuidas oksüdatiivsest stressist vabaneda?

Oksüdatiivsest stressist tingitud viljakusprobleemide puhul on tarvis organismi varustada erinevate oluliste mikroelementide ja antioksüdantidega. Eriti olulised on siinkohal just need, mis toetaksid peamisi oksüdatiivse stressi kaitsemehhanisme ning aitaksid kaasa DNA sünteesile ja spermatogeneesile. Siinkohal soovitavad arstid muuta nii eluviisi, vaadata üle igapäevane keskkond kui ka tarvitada teatud preparaate, mis viljakust toetaksid.

Viljakuse tõstmiseks on oluline toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult ning harrastada tervislikku elustiili. Suurema mikroelementide ja antioksüdantide vajadusega tarvitajatel on soovituslik konsulteerida arstiga ning soovitatud annust mitte ületada. Vajadusel ning arsti soovitusel võib kuuri pikendada kuni 6 kuuni.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles