Ühingu andmetel on Eestis umbes 800 alla 18-aastast diabeeti põdevat last-noort. Neist umbes kaks kolmandikku on koolieas. «Diabeet pole põhjus jääda kõrvale aktiivsest õppetööst ja sõpradega suhtlemisest. Mul on väga hea meel, et koolidirektorid ise meie ühingu poole pöörduvad ja meid külla, oma personali koolitama, kutsuvad,» rõhutab Multram.
Mitte suhkur, vaid veresuhkur
Diabeet ehk rahvakeeli suhkrutõbi on krooniline haigus, mis tekib, kui kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini või kui organism ei suuda seda efektiivselt kasutada. Lapse ja noorukieas haigestutakse 1. tüüpi diabeeti ja pole teada, mis selle tingib. «Kui keegi teaks öelda, millest see tekib, oleks ta Nobeli preemia laureaat,» tõdeb diabeedikoolitaja. «Igatahes ei tule see kindlasti magusa söömisest, sõna «suhkruhaigus» tuleneb hoopist veresuhkrust, mis diabeeti põdejal suures vahemikus kõigub. Hea on aga see, et seda haigust osatakse lastekollektiivides palju paremini märgata, seda diagnoositakse kiiremini ja koolid ja lasteaiad oskavad nüüd selliste lastega tegeleda.»
Diabeedist annab märku päris mitu sümptomit. Sirje Multrami sõnul hakkab laps tuntavalt rohkem jooma, tal on pidev janu. Ja siis muidugi tuleb ka sagedamini tualetis käia. «Niisiis tasub tähelepanu pöörata õpilasele, kes hakkab tihti tunnist välja paluma,» soovitab spetsialist õpetajatele. Lisaks kaasneb üldine halb enesetunne, laps on väsinud ja loid.
Sümptomid sobivad kokku päris mitme haigusega, mõnikord võivad vanemad lapse halva enesetunde kirjutada hoopis koolistressi süüks. «Ma ütlen ikka, et ärme pane kõiki haigusnähtusid vaimse tervise patta. See teema on praegu teravalt üleval ja osalt on kaebused isegi sarnased, aga enne kui hakata otsima murede põhjust psüühikast, võiks igaks juhuks mõõta veresuhkrut,» soovitab Multram, kelle sõnul oskavad kooliõed juba väga hästi sümptomite pealt järeldusi teha.