K, 8.02.2023

Lugeja küsib: kas tööandja tohib öelda, et pean jääma haiguslehele?

PM Tervis
Lugeja küsib: kas tööandja tohib öelda, et pean jääma haiguslehele?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elektrooniline haigusleht. Foto on illustreeriv.
Elektrooniline haigusleht. Foto on illustreeriv. Foto: Marko Saarm

«Mu lapsed haigestusid, aga kuna ma ise ei ole haige, siis otsustasin kaugtööd teha. Paraku ei saanud tööandja kõnele kohe vastata ja tööandja käskis töövõimetuslehele jääda. Ma ise arvan, et saan töö tehtud, mõnikord küll viivitusega. Kas tööandja tohib öelda, et pean jääma töövõimetuslehele?» küsib lugeja.

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

«Kui töötajal on võimalik teha kaugtööd, siis on töötaja või tema pereliikmete haigestumisel tõesti võimalik valida kahe variandi vahel – teha kaugtööd või olla töövõimetuslehel.

Töövõimetuslehe (haiguslehe) ajal tööülesandeid täitma ei pea ning seda ka teha ei tohi. Samal ajal töötada ja haiguslehel olla ei saa – vastasel juhul kaotate õiguse töövõimetushüvitisele alates päevast kui tööülesandeid täitsite. Töövõimetuslehel olles ei pea töötaja ka tööandja kõnedele ega kirjadele vastama enne töövõimetuslehe lõppemist.

Kui lepitakse kokku kaugtöö tegemises, siis tasuks läbi mõelda, kas töötaja saab tööd teha samamoodi kui tavapäraselt või on lühiajaliselt vajalik sõlmida teisi kokkuleppeid. Näiteks läbi rääkida ja võimalusel kirjalikult kokku leppida telefonikõnedele või kirjadele vastamise kiiruse osas. Kui tööandja ei tea, et töö tegemine võib teatud perioodil olla kohati takistatud, siis võib see kaasa tuua nii tööandja kui ka kolleegide pahameele.

Kunagi ei tea täpselt ette, kuidas haigus kulgeb, mistõttu tuleb vajadusel kokkulepet muuta. Kui selgub, et tööülesannete täitmine on oluliselt häiritud, siis vajadusel saab töötaja jääda töövõimetuslehele.»

Märksõnad
Tagasi üles