Patsiendi enda rakud ravivad melanoomi väga tõhusalt

Aleksander Laane
, ajakirjanik
Copy
Kasvajasse infiltreeruvate lümfotsüütide ehk T-rakkude ettevalmistamine laboris melanoomiga patsientide raviks.
Kasvajasse infiltreeruvate lümfotsüütide ehk T-rakkude ettevalmistamine laboris melanoomiga patsientide raviks. Foto: NKI

Patsiendi enda immuunrakke, mida on laboris paljundatud miljardite immuunrakkude armeeks, saab kasutada elava ravimina nahavähi agressiivse vormi – siiretega melanoomi – vastu. Hollandlased ja taanlased tegid maailmas esimese võrdleva 3. faasi uuringu T-rakuteraapia mõjust melanoomi ja teistegi kasvajate vastu. Nüüd, kui tulemused on saabunud, hindab Hollandi riiklik tervishoiuinstituut, kas uuest ravist võiks saada standardravi, mis tähendab, et see kaetaks põhiravikindlustusega.

Võimas immunoteraapia siiretega melanoomi korral

Uuringut juhtinud meditsiiniline onkoloog John Haanen Hollandi vähiinstituudist on tulemustega väga rahul: «Pidage meeles: need on metastaatilise melanoomiga patsiendid. Kümme aastat tagasi oli melanoom nii surmav, et nägin igal aastal täiesti uut patsientide populatsiooni. Nüüd olen mõnda patsienti näinud juba kümme aastat. See on suuresti tingitud immunoteraapia avastamisest, mis on tekitanud pöörde melanoomide ravis. Kuid näeme endiselt, et umbes pooled selle diagnoosiga inimestest kaotavad oma elu viie aasta jooksul, nii et me pole ikka veel seal, kus tahaksime olla – mitte kaugeltki. TILi uuring on näidanud, et rakuteraapia, milles kasutatakse patsiendi enda immuunrakke, on äärmiselt võimas metastaatilise melanoomi immunoteraapia ja see ravi pakub endiselt suuri paranemisvõimalusi, isegi kui teised immunoteraapiad ebaõnnestuvad.»

Tagasi üles