K, 8.02.2023

Kaks koroona sümptomit annavad olulist teavet immuunvastuse kohta

PM Tervis
Kaks koroona sümptomit annavad olulist teavet immuunvastuse kohta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Nina limaskestalt on leitud nakatamisvõimelist koroonaviirust ka kuuendal päeval pärast esialgset positiivset Covid-19 testi.
Nina limaskestalt on leitud nakatamisvõimelist koroonaviirust ka kuuendal päeval pärast esialgset positiivset Covid-19 testi. Foto: Shutterstock

Covid-19 infektsiooni tõttu tekkinud maitse- või lõhnatundlikkuse kaotus võib olla seotud immuunvastuse intensiivsusega, ilmnes USA teadlaste uues uuringus.

Avatud juurdepääsuga teaduslehel PLOS ONE avaldatud teadustöös uuriti sadu inimesi, kelle hulgas olid Covid-19 nakkuse tõttu lõhnataju või maitsemeele kaotanud.

Vahetult pärast pandeemia algust ilmnes, et osa Covid-19 nakkusega inimestest kaotas maitsemeele ja/või lõhnataju. Algselt sellised teated meditsiinitöötajaid ei üllatunud, sest paljud viirusnakkused põhjustavad lõhnataju ja maitsemeele mõningast kaotust. Varasemad uuringud on näidanud, et see on tingitud sellest, et infektsioonid põhjustavad sageli ninaõõnes ägedat põletikku.

Pandeemia süvenedes sai selgeks, et Covid-19 infektsioonide puhul oli maitse- ja lõhnataju kaotus teistsugune – mõne inimese jaoks oli see täielik ja pikaajaline. Aja möödudes selgus, et meeled lõpuks siiski taastuvad. Kuid teadlastele jäi lahendada küsimus, miks mõni patsient lõhnataju või maitsemeele kaotab, teine mitte.

Nad uurisid pandeemia algusajal nakatunud inimeste antikehade taset – kokku 306 vereproovi. Uuringus osalejad olid verd loovutanud pärast Covid-19 infektsioonist paranemist. Antikehade taset arstide esitatud andmetega kõrvutades selgus, et kellel oli kõrgem antikehade tase, neil esines tavaliselt ka lõhnataju või maitsemeele kadu. Teadlased tuvastasid, et neil patsientidel oli selleks suisa kaks korda suurem tõenäosus võrreldes nendega, kelle veres ei olnud antikehade tase pärast nakkust keskmisest kõrgem.

Märksõnad
Tagasi üles