Peaasi.ee saab uuel aastal pakkuda Peahea nõustamist 1000 noorele

PM Tervis
Copy
Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.
Peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. Foto: Tairo Lutter

Peahea nõustamine põhineb uudsel tõenduspõhisel metoodikal, mille elluviimiseks koolitab Peaasi.ee 20 valdkonnas mitteaktiivset spetsialisti teenuse pakkujateks.

«Kriisiaastad on jätnud noorte vaimsele tervisele sügava jälje. Hinnanguliselt vajaksid vaimse tervise tuge suisa pooled noortest inimestest, tavaliselt kogevad nad meeleolulangust, ärevust või vaimset kurnatust. Praegu ei ole vaimse tervise abi noortele piisavalt kättesaadav ning see toob kaasa probleemide süvenemise, mis omakorda tähendab suuremat survet ülekoormatud tervishoiusüsteemile. Peame astuma suuremaid samme, et noored saaksid pingetega toime tulla, end hästi tunda ning ühiskonnas panustada,» selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Peahea piloteerimise raames töötatakse välja koolitus- ja toetusmudel, mis võimaldab vaimse tervise valdkonnast väljunud mitteaktiivsed spetsialistid tagasi valdkonda tuua.

«Oleme viimase aasta jooksul koos partneritega nuputanud ning pannud pead kokku ka Austraalia kolleegidega, sest seal kasutatakse sarnast nõustamist edukalt juba aastaid. Alates veebruarist pakume vaimse tervise kriisile leevendust kahelt suunalt,» rääkis Anna-Kaisa Oidermaa. 

«Esiteks võimaldame kiiremat abi noortele, kes võivad abi saada ka lühemast nõustamisest ning kelle vaimse tervise sümptomid on kerged või mõõdukad. Teiseks kutsume vaimse tervise nõustamise juurde psühholoogiaharidusega spetsialiste, kel võib olla keerukas muul viisil selle juurde teed tagasi leida.»

Peaasi.ee plaanib pikemas perspektiivis teenuse noortele kättesaadavamaks muutmiseks koolitada pere- ja kooliõdesid, koolipsühholooge, sotsiaalpedagooge, vaimse tervise õdesid ja ka teisi sobiliku baasettevalmistusega spetsialiste.

Peahea nõustamist rahastab Tervisekassa ja Sotsiaalministeerium, õla on alla pannud ka Heateo Sihtasutus ning mõju hindamine viiakse läbi koostöös Tartu Ülikooliga.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus tunnustati MTÜ-d Peaasjad kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitlitega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles