Mis muudab huuled katkiseks ja kuivaks, kas külm ilm või vitamiinipuudus?

BENU Apteek
Copy
Huuled vajavad regulaarset niisutamist ja toitmist iga päev.
Huuled vajavad regulaarset niisutamist ja toitmist iga päev. Foto: Shutterstock

Huulte kuivusel võib olla mitu põhjust, kuid kõige sagedasemad süüdlased on vähene vee joomine, kuiv õhk või keskkonnatingimused. Talvised külmad ilmad ja tuul teevad huultele palju liiga, eriti siis, kui väljas olles huuli limpsitakse. Loe, kuidas oma huuli pakase ja kuiva õhu eest paremini kaitsta.

Kindlasti soodustab huulte kuivust sügis-talvine kütteperiood. «Radiaatorid magamistoas ning konditsioneer autos või kontoris muudavad õhu ning seeläbi ka naha kuivemaks,» selgitab Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme. «Huulte õrn nahk ja suu limaskest on ühtlasi esimene koht, kus vedelikupuudus endast märku annab.»

Kuiv suu ja huuled soodustavad pragude ja lõhede tekkimist ning naha narmendamist. Selle tulemusel on inimesel ebamugav või valus ning huuled võivad hakata veritsema.

Miks tekivad suunurkadesse lõhed?

Kui lõhed tekivad suunurkadesse, võib selle taga olla mõne vitamiini puudus. «Tavaliselt soodustab lõhede teket B2-vitamiini ehk riboflaviini puudus, aga lõhede põhjuseks võib olla ka rauapuudus,» räägib Põlme. Parimad B2-vitamiini allikad on maks, pärm, mandlid, keedetud vuti- ja kanamunad, kõrvitsaseemned ja lehtkapsas. Mitmekülgselt toitudes peaks inimene selle toidust kätte saama.

Naha ja limaskestade normaalseks funktsioneerimiseks on olulised ka teised B-grupi vitamiinid, samuti C- ja A-vitamiin. «Selleks et tagada organismile vajalikud toitained ja vältida nahaprobleeme, peaks sööma iga päev toite viiest põhilisest toidugrupist: teraviljad, puu- ja köögiviljad, piimatooted, liha ja kala ning pähklid-seemned,» soovitab Põlme.

Kuidas hooldada kuivi ja lõhenenud huuli?

«Selleks, et kuivi huuli aidata, võiks järgida kolme sammu: koori, niisuta, toitu mitmekülgselt,» õpetab Põlme. Koorimise käigus eemaldatakse huultelt spetsiaalse huultele mõeldud koorijaga kuiv ja lahtine nahk. Kiire koduse koorija saab valmis teha ka suhkru, mee ja oliiviõliga. «Ära mine koorijaga liiale, muidu eemaldad liigselt nahakihti ja huuled muutuvad hellaks,» hoiatab Põlme.

«Huuled vajavad regulaarset niisutamist ja toitmist iga päev ja eriti just talvel,» räägib Põlme. Selleks tuleb mitu korda päevas kasutada paksema konsistentsiga huulepalsameid või -kreeme, et ennetada suuremate probleemide teket. «Ära unusta, et huuled peavad olema enne õue minekut niisutatud ning õues huuli märjaks teha ei tohi,» rõhutab Põlme.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles