Kuiv kõõm esineb rohkem talvekuudel ning sümptomiteks on kiskuv, kuiv ja sügelev peanahk. Kratsimise tõttu on kõõmahelbeid rohkelt ja juuksed võivad selle tulemusel muutuda tuhmiks ja nõrgaks.
Rasuse kõõmaga kaasnevad marrastunud punetavad laigud, sügelemine ja paksemad kollakad peanaha soomused. Suurenenud rasuerituse tõttu kleepuvad soomused peanaha ja juuksekarvade külge ning võivad põhjustada juuste väljalangemist. Suurenenud rasueritus omakorda tekitab seborroilist dermatiiti.
Mõlemat, nii kuiva kui ka rasust kõõma, võib lugeda seborroilise dermatiidi kergemateks vormideks.
Raskema vormi puhul esineb põletik, punetus ja ketendamine ka kulmude, kõrvade, nina jms piirkonnas. Haigus võib alguse saada igas eas pärast puberteeti, mil rasueritus hakkab intensiivistuma, kuna pärmseen toitub just rasust.
«Lööbed tekivad periooditi ja tavaliselt ootamatult ning probleem võib kesta aastaid. Vajadusel tuleb uurida haigusseisundi kohta oma arsti käest,» toonitas kosmeetikakonsultant.
Erinevad tegurid võivad muret veelgi süvendada
Kuigi kõõma algpõhjus on Talbre sõnul alati sama, võivad seisundit süvendada muu hulgas järgmised tegurid:
Nahaärritus ja rasune nahk. Selle põhjuseks võib olla seborroiline dermatiit, mis avaldub valgete või kollakate kettudega kaetud punetava ja rasuse nahana. Haigus võib esineda peanahal ja teistes rasunäärmerohketes kehapiirkondades, nagu ninasõõrmete ümber olevad voldid, kõrvatagused, kube ja kaenlaalused.
Kuiv nahk. Kui teil on kuiv nahk või selline haigus, nagu ekseem, on tõenäoline, et teie peanahk muutub samuti kuivaks, ketendavaks ja tõenäoliselt hakkab sügelema. Kuivast nahast tingitud ketud on tavaliselt väiksemad ega ole nii rasused. Kuiva naha probleem võib süveneda külmas kliimas ja kuivade ilmastikutingimuste tagajärjel talvel.