uuringute tulemusest,» ütleb Viigimaa. «Muidugi tsink, seleen ja eriti oomega-3-rasvhapped on väga head toidulisandid. On näidatud, et need parandavad südamefunktsiooni ja vähendavad rütmihäireid.»
Patsientidele soovitatakse 2000 milligrammi oomega-3-rasvhappeid päevas.
«Ja mitte ise juurde kahjustada! Suitsetamine, alkohol, energiajoogid ja liigne kohv – need on täiesti vastunäidustatud,» ütleb Viigimaa.
Kui ohtlikud on südame rütmihäired?
Kardioloog Margus Viigimaa tähelepanekute järgi on inimesed pärast koroonat üldiselt ärevamaks muutunud.
«Südame rütmihäired on väga erineva raskusastmega. Kui inimene kaebab rütmihäireid, teeme sageli ööpäevase monitooringu – selgub, et on paarkümmend vahelööki, aga inimene tunneb neid. Ja kuna neid pole enne olnud, tundub, et see on väga ohtlik.»
Mõnel esinebki ööpäevas paarkümmend või sadakond kõrvalekallet südamerütmis.
«Paljud ei tunne seda absoluutselt. Ööpäevase uuringuga saab väga täpselt kindlaks teha, kas need rütmihäired on ohtlikud. Kui need pärinevad kodadest, siis on vähem ohtlikud, kui vatsakestest, on natukene rohkem ohtlikud, aga meil on ülihea aparatuur selle analüüsimiseks. Saame inimesele anda kindlustunde, et on rütmihäired küll, aga südamefunktsioon on täiesti korras,» räägib kardioloog.
«Osa inimesi, kel on vahelöögid, ei julge enam üldse füüsiliselt midagi teha ja nende süda käib alla. Kui inimene saab kindlustunde, et asi ei ole üldse nii hull, hakatakse uuesti regulaarselt kõndima ja lõpuks pöördutakse lemmikspordi juurde tagasi.»