Lisaks inhalatasioonidele on oluline tarbida soojasid jooke nagu näiteks raviteesid, millele võib lisada mett ja sidrunit. Ka limaskestade niisutamine on hädavajalik ja selleks on saadaval spreisid, imemistablette ja siirupeid.
Kuiv õhk siseruumides
Kas oled oma kodus õhuniiskuse taset mõõtnud? Mugav ei ole elada ei troopilises vihmametsas ega ka kuivas saunas. Paras õhuniiskus eluruumides jääb 40-60% vahele. Tervisele kahjulik on üle 70% õhuniiskus, kuid sageli kipub see olema hoopis liiga madal, langedes isegi alla 30%.
Külmade ilmadega kaasnev kütteperiood kuivatab eluruumides kiirelt õhku, viies sageli õhuniiskuse lausa organismile kahjuliku tasemeni. Hommikune janu, kurgu- või ninakuivus ja peavalu on märgid sellest, et õhk kodus võib olla liiga kuiv.
Kuid kuidas kuiv õhk organismi kõige enam mõjutab?
Esimesena võib kuiva õhu tagajärgi tunda kurgus. Eriti selgelt on see väljendunud hommikuti peale ärkamist, mil esineb tavapärasest suurem janu. Nii neelus kui suu limaskestadel esineb kuiva ja ärritunud tunnet, mõnikord lausa kerget kurguvalu. Ka huuled võivad olla tavapärasest kuivemad. Ebamugavustunne kurgus võib ajada köhatama või põhjustada ärritusköha.
Limaskestade niisutamiseks sobivad väga hästi imemistabletid. Kurgutabletid tekitavad juurde sülge, niisutavad ja sisaldavad ärritust vähendavaid toimeaineid. Lisaks on saadaval erinevad kurguspreid ja siirupid.
Järgmisena on tavaliselt kuiva õhu mõju tunda nina limaskestadel. Nina võib olla hommikuti kinnisem, limaskestad kuivad ja esineda ninaverejookse. Kuivus kurgus ja nina limaskestadel suurendab viirushaigustesse nakatumise riski, kuna keha loomulikud sekreedisüsteemid ei tööta nii nagu vaja ja ei ole võimelised tavapärasel viisil haigustekitajaid kehast välja viima. Kui nina on kuiv ja limaskestad haprad, tuleb vältida näpuga ninast koorikute eemaldamisest. Nii võib nina seest vigastada ja luua soodsa pinna bakteritele ja viirustele paljunemiseks ja kasvamiseks.