K, 8.02.2023

6 märki, et sul võib olla diabeet

Apotheka
6 märki, et sul võib olla diabeet
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Diabeetikud mõõdavad veresuhkrut glükomeetriga.
Diabeetikud mõõdavad veresuhkrut glükomeetriga. Foto: Shutterstock

Diabeet on tõsine haigus, mis vajab pidevat ja igapäevast ravi. Kuigi diabeedi spekter on lai, mõistetakse selle all energia ainevahetuse häiret, mille korral on insuliini tootmine häiritud ning vere suhkrusisaldus seetõttu suurenenud, kirjutab Apotheka proviisor Janika Tähnas.

2. tüüpi diabeet ehk rahvakeeli suhkruhaigus on haigus, mille korral võib nii insuliini eritumine kui kudede reaktsioon sellele olla häiritud. 2. tüübi diabeedile eelneb peaaegu alati eeldiabeet ehk seisund, mille korral on veresuhkru tase küll normist veidi kõrgem, kuid organism suudab sellega toime tulla, ehkki insuliini tootvate rakkude aktiivsus võib olla vähenenud juba poole võrra. Seetõttu on oluline olla valvas erinevate sümptomite suhtes, mis annavad märku diabeediohust. Nii et pane tähele, siin on kuus märki, mille esinemisel tasub veresuhkru taset mõõta!

  1. Sage urineerimine – kui märkad, et oled hakanud senisest sagedamini tualetti külastama (ka öösiti), on aeg kontrolli minna. Just pideva urineerimise kaudu üritab keha toime tulla häiritud insuliinitootmise ning kõrgenenud suhkrutasemega veres.
  2. Pidev janu ja suukuivus – sagenenud urineerimisega kaasneb ka suurenenud janu ning tuntav suukuivus. Kuigi tihtipeale tahaks janu kustutamiseks haarata gaseeritud joogi või mahla järele, on nende suhkrusisaldus kõrge ning tõstab omakorda veresuhkru taset. Vedelikupuudus kehas annab märku siis, kui oled kaotanud juba kaks protsenti normaalsest veehulgast organismis.
  3. Hägune nägemine – ähmastuv nägemine on tihtipeale tähelepanuta jääv, kuid oluline diabeedile viitav tunnus. Kõrge veresuhkur tingib silma erinevate kihtide turse, mis võib nägemise uduseks muuta. Pärast veresuhkru normaliseerumist võib aega minna vähemalt paar kuud enne, kui senine nägemisteravus taastub.
  4. Kaalulangus – kui kaotad kaalu ilma pingutamata, võib see anda märku diabeedist. Insuliini ülesanne kehas on transportida suhkur verest rakkudesse. Kui insuliini tootmine on kehas häiritud, ei jõua rakkudesse piisavalt energiat ning seetõttu hakkab keha kasutama oma rasva- ning lihastagavara. Märgatav kaalulangus on üheks põhjuseks, miks võiks lasta oma veresuhkru taset kontrollida.
  5. Pidev väsimus – pideva väsimuse ning kurnatuse taga võib olla mitmeid põhjuseid. Ometi on ka diabeet ning väsimus omavahel tugevas seoses. Kui keha ei suuda insuliinihäirete tõttu kasutada efektiivselt oma energiatagavara, tunneme ennast ka vaatamata korralikule ööunele väsinuna. Pidev väsimustunne on kindlasti üks tunnustest, mille osas tuleb tähelepanelik olla.
  6. Tumedad laigud nahal – kaelale, kaenlaalustele ning teistele kohtadele kehal tekkinud tumedamad laigud on varajane märk insuliiniresistentsusest. Lisaks on diabeedile iseloomulik haavade aeglane paranemine, kuivõrd kõrge suhkrusisaldus veres loob bakteritele soodsa kasvukeskkonna.
Märksõnad
Tagasi üles