Valuvaigistite valik on lai
Peavalu ja teiste kergemate valude leevendamiseks kasutatakse erinevaid käsimüügiravimeid, mida nimetatakse mittesteroidseteks põletikuvastasteks aineteks ehk MSPVA-deks. Nende alla kuuluvad näiteks ibuprofeen, diklofenak, deksketoprofeen, ketoprofeen, naprokseen, atsetüülsalitsüülhape. Valu vaigistamiseks kasutatakse ka paratsetamooli ja paratsetamooli kombinatsioone kofeiini või kodeiiniga.
«Sellised levinud valuvaigistid nagu ibuprofeen või diklofenak füüsilist sõltuvust ei põhjusta, aga sageli võtab inimene uue valuhoo kartuses ravimit kas liiga tihti või liiga pikka aega järjest,» räägib Benu farmatseut Triin Hirvlaan. «Kui valuvaigistit liiga pikalt tarbida, võib see ise hoopis kõrvaltoimena peavalu tekitada,» hoiatab Hirvlaan.
Kui enamik MSPVA-sid füüsilist sõltuvust ei põhjusta, siis näiteks kodeiini sisaldavate valuvaigistite võtmisel tasub olla tähelepanelik ning mitte ületada ettenähtud annuseid. «Kui manustada kodeiini sisaldavat valuvaigistit lubatust suuremas koguses või üle kolme päeva, võib tekkida füüsiline sõltuvus ja ravi järsul katkestamisel ärajätusümptomid,» räägib Hirvlaan.
Alates 1. jaanuarist 2023 on kodeiini sisaldavad ravimid retseptiravimid.
Ravimitega tasub olla ettevaatlik
Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid nagu ibuprofeen, diklofenak, deksketoprofeen, ketoprofeen, naprokseen ja eriti atsetüülsalitsüülhape ärritavad mao ja soolestikku limaskestasid ning mõjutavad vere hüübimisprotsesse.
«Eriti ettevaatlikud peavad olema kõrge vererõhuga inimesed ja need, kellel on varem olnud seedekulgla verejooksusid või haavandeid,» räägib apteeker. «Samuti peaksid tähelepanelikud olema need, kes kasutavad mitut mittesteroidset preparaati korraga, näiteks liigesevalu puhul arsti ettekirjutusel suuremas koguses ibuprofeeni ja väikeses koguses nii-öelda südameaspiriini,» lisab Hirvlaan.