K, 8.02.2023

Aknest jagusaamine vajab kannatlikkust ja järjepidevust

BENU Apteek
Aknest jagusaamine vajab kannatlikkust ja järjepidevust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Akne on ebameeldiv nahaprobleem, mis tihti mõjutab ka inimese enesehinnangut.
Akne on ebameeldiv nahaprobleem, mis tihti mõjutab ka inimese enesehinnangut. Foto: Shutterstock

«Akne on rasunäärme ja karvatupe põletikuline haigus, mille korral tekivad nahale komedoonid, paapulid ja mädapead, raskematel juhtudel ka valulikud sõlmekesed,» selgitab Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.

«Nahaprobleemid löövad esile eelkõige keha rasusemates piirkondades ehk näol, seljal ja rinnakul ning mida suurem on rasueritus, seda soodsam on keskkond aknet tekitavate bakterite kasvuks,» räägib Põlme.

Lisaks soodustab rasu surnud naharakkude kokkukleepumist ja pooride ummistusi. Rasu tekkimist mõjutab hormonaalsüsteem, meessuguhormoonide kõrgenenud tase organismis suurendab rasu eritust.

Kuidas probleemset nahka hooldada?

«Nagu iga nahatüübi ja nahaprobleemi korral, on oluline naha puhastamine, mida tuleb teha hommikul ja õhtul,» õpetab Põlme. Selleks peaks valima spetsiaalse probleemsele nahale mõeldud pesugeeli või -vahu.

Kui nahk on muutunud tundlikuks või pindmiselt kuivaks, peaks kasutama leebemaid puhastusvahendeid, näiteks mitsellaarvett või spetsiaalseid pesukreeme probleemsele nahale. «Soovitan vältida seepide kasutamist näo pesemiseks, sest seep kuivatab pindmisi nahakihte ja see võib pikaajalisel kasutamisel tekitada naha niiskusesisalduse languse,» lisab Põlme.

Erinevad dermakosmeetika sarjad pakuvad laia valikut akneprobleemiga nahale mõeldud kreeme ja seerumeid. «Näiteks on läikiva naha jaoks olemas matistavaid kreeme, mis aitavad rasu eritust kaheksa tundi kontrolli all hoida,» räägib Põlme. «Sellised kreemid sobivad hästi neile, kes soovivad vähendada naha liigset läikimist või kasutavad jumestust.»

«Kui nahal esinevad põletikulised komedoonid, peaks valima põletikku leevendava kreemi,» selgitab Põlme. «Kui kasutate akneravimit, siis peaks valima niisutava aknekreemi, sest ravi ajal on oluline, et kreem oleks leebe ja ei sisaldaks happeid,» soovitab ta.

«Kui sa pole päris kindel, milline nahahooldus sulle sobib, siis vali lihtsalt kvaliteetne puhastusvahend ja niisutav kreem, mis ei sisalda mineraal- ega parafiinõlisid,» soovitab Põlme. «Jälgi, et kreemil oleks päikesekaitse spf 30, sest nahk vajab UV-kiirguse eest kaitset aasta ringi,» rõhutab Põlme.

Küsi kindlasti nõu apteekrilt või konsultandilt, kes aitavad välja valida sobivad tooted.

Mis aitab aknest vabaneda?

«Oluline on regulaarne nahahooldus ja hea hügieen, mis tähendab seda, et enne näo puudutamist või pesemist tuleb kõigepealt sooja vee ja seebiga pesta käed,» räägib Põlme. Samuti peaks piisavalt tihti vahetama voodipesu ja käterätikuid, et vähendada bakterikasvu. «Kindlasti väldi naha liiga sageli puudutamist, vistrike nokkimist, pigistamist või naha muul moel ärritamist,» hoiatab Põlme.

Samas ei tohi probleemset nahka üle hooldada. «Tihti satutakse hoogu ning arvatakse, et mida rohkem puhastada, kreemitada ja koorida, seda kiiremini paraneb akne,» räägib Põlme. «See aga võib teha nahale hoopis karuteene, sest tulemuseks on dehüdreerunud, ülehooldatud nahk, mille paranemine võtab palju kauem aega,» hoiatab Põlme.

Sama olulised on ka toitumisharjumused. «Iga päev tuleks süüa värskeid köögi- ja puuvilju ja juua päeva jooksul piisavalt puhast vett ehk 35 ml kehakaalu kilogrammi kohta,» soovitab Põlme. Vähendada võiks poolfabrikaatide ja valmistoitude, rasvase toidu ning suhkru osakaalu menüüs.

Naha heaolule mõjub halvasti ka alkohol ja suitsetamine, mis tähendab, et suitsetamisest võiks loobuda ja alkoholi tarbimist piirata. Olulisel kohal on ka hea uni ja stressi vähendamine.

Pikaajalise põletikulise akne korral tuleks käia kindlasti nahaarsti juures.

Märksõnad
Tagasi üles