K, 8.02.2023

Parema tervise tagab puhtinimlik asi

PM Tervis
Parema tervise tagab puhtinimlik asi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Inimsuhted hoiavad parema tervise juures.
Inimsuhted hoiavad parema tervise juures. Foto: Shutterstock

Uues uuringus ilmnes selgelt, et sotsiaalsed sidemed lähedaste suhtlusringkondade ja laiemate gruppidega on seotud parema tervise ja psühholoogilise heaoluga.

Ühendkuningriigi teadlaste juhitud uuringus kasutati Covid-19 pandeemia esimese laine ajal enam kui 13 000 inimese esitatud andmeid 122 riigist.

Küsitluste järgi hinnati inimeste sidemete tugevust lähedaste suhtlusringkondadega, nagu pere ja sõbrad, aga ka laiemate rühmadega, nagu riik, valitsus ja inimkond. Analüüsiti ka inimeste pandeemiaga seotud tervisekäitumist ning vaimset tervist ja heaolu.

Tulemused näitavad, et tugev side perekonnaga on seotud positiivse käitumisega, mis võib tervist parandada; antud juhul olid näiteks käte pesemine, maski kandmine ja distantseerumine.

Vaatamata sellele, et tugevate perekondlike sidemetega inimesed moodustasid vaid 27 protsenti kogu valimist, moodustasid nad 73 protsenti distantseerumise harrastajatest, 35 protsenti kätepesijatest ja 36 protsenti neist, kes kandsid tihti maski.

Veelgi enam, 54 protsenti inimestest, kes ei olnud oma perega seotud, teatasid, et nad pole kunagi maski kandnud.

Uuring näitas ka, et tugevate sidemete omamine nii lähedaste suhtlusringkondade kui ka laiendatud rühmadega on seotud parema vaimse tervise ja üldise heaoluga.

Mida suurema arvu rühmadega olid inimestel tugevad sidemed, seda parem oli nende tervisekäitumine ja psühholoogiline heaolu, ning neil esines vähem ärevust ja depressiooni.

Uuring avaldati ajakirjas Science Advances.

Märksõnad
Tagasi üles