P, 29.01.2023

Need sümptomid võivad viidata insuldile

PM Tervis
Need sümptomid võivad viidata insuldile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Insuldiriski vähendab ka suitsetamisest loobumine.
Insuldiriski vähendab ka suitsetamisest loobumine. Foto: Shutterstock

«Insuldi üks põhjus on ajuveresoone lõhkemine, mille tulemus on verevalum ajus. Enamik insultidest on aga põhjustatud ajuveresoone ummistusest verehüübe ehk trombi tõttu – seda kutsutakse ajuinfarktiks. Trombi tõttu ei saa närvirakud enam energiat ning lakkavad töötamast,» selgitas Tartu Ülikooli kliinikumi neuroloog prof Janika Kõrv.

Insulti esineb rohkem meestel, haigestuda võivad nii nooremad kui vanemad inimesed. Insult tekib äkki ning sümptomite ära tundmine ja kiire sekkumine võib päästa elu.

Insuldi puhul tuleb tegutseda kohe, sest iga sekund loeb. Insuldile iseloomulikke sümptomeid aitab meeles pidada, ära tunda ja tegutseda ingliskeelne sõnakombinatsioon FAST (face, arms, speech, time ehk nägu, käed, kõne, aeg). «Jälgige, kas patsiendi üks näopool või suunurk on alla vajunud, paluge tal näiteks naeratada. Kontrollige, kas inimene saab mõlemat kätt tõsta ja neid üleval hoida, kas tema kõne on segane. Selliste sümptomite ilmnemisel tuleb kiiresti tegutseda ja helistada viivitamatult häirekeskuse numbril 112,» soovitas arst.

Ligi kolmandik insulti haigestunutest sureb esimese kuu jooksul ja kolmandik ei parane täielikult. Tegemist on ägeda haigusega, millesse haigestub Eestis üle 4000 inimese aastas.

Insulti võib haigestuda igaüks. Insuldi ennetamiseks tuleb loobuda suitsetamisest ja alkoholist, süüa tervislikku toitu ning olla füüsiliselt aktiivne. Insuldi tekkimist soodustavad mitmed tegurid ja haigused, mis on ravitavad - näiteks kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase veres ja kodade virvendusarütmia (üks südame rütmihäiretest).

Rohkem infot insuldipatsientidele ja lähedastele suunatud veebilehel www.insult.ee.

Märksõnad
Tagasi üles