Proviisor Kerli Valge-Rebase sõnul on nii kõrge vererõhu kui ka kolesterooli taseme tõusu puhul tegu sageli märkamatult ligi hiilivate tervisemuredega. «Inimkeha suudab päris pikalt taluda normist kõrgemat vererõhku, ilma et tekiksid mingidki konkreetsed kaebused. Kahjuks võivad sümptomid ilmneda alles siis, kui on tekkinud püsivad kahjustused, näiteks südamelihase infarkt, südamepuudulikkus, rütmihäired, neerupuudulikkus või silma veresoonte muutused,» selgitab apteeker. Sagedasemad kaebused, mis võivad viidata normist kõrgemale vererõhule, on tema sõnul peavalu, nägemisprobleemid, pearinglus, õhupuudus ja valu rinnus.
«Ka kõrge kolesterooli korral tekivad sümptomid tavaliselt juba väljakujunenud haiguse, näiteks isheemia, insuldi, kõrgvererõhktõve või neerupuudulikkuse tagajärjel. Üks sümptom, mis võib viidata kõrgenenud kolesteroolile, on nähtavad kollakad kogumikud naha all ehk ksantelasmid. Tavaliselt tekivad need mügarikud kannakõõluste, sõrmede või silmade ümber,» toob Valge-Rebane näite ja rõhutab, et nii vererõhu kui kolesterooli jälgimine on oluline ka siis, kui ei esine mitte mingeid kaebusi. «Oluline on saada jaole enne tüsistuste väljakujunemist!»
Vererõhku ja kolesterooli tuleb regulaarselt kontrollida
Apteeker selgitab, et kui eelnevad tervisekaebused või kroonilised haigused puuduvad, siis võiks alates 40. eluaastast vähemalt iga 3–5 aasta aasta möödudes külastada perearsti, et teha ennetavaid uuringuid ja vaadata üle põhilised tervisenäitajad. «Sagedamini tuleks tervist kontrollida juhul, kui eelnevalt on mõõdetud normist kõrgem vererõhk ja kolesterool või kui mõnel lähisugulasel on diagnoositud kõrgvererõhktõbi või kõrge kolesterool. Sel juhul tuleks kord aastas kontrollis käia, et haiguse kujunemisele aegsasti jaole saada,» rõhutab proviisor.