Vaimse tervise murede ennetamiseks ja nendega toime tulemiseks on sotsiaalne toetus ja lähedaste olemasolu ülitähtis. «Kui märkad, et pereliige, sõber või kolleeg tundub väsinud, pinges või hoopiski väldib kontakti, tasub seda talle öelda ning väljendada oma muret selle kohta, kuidas ta end tunneb,» annab Vool nõu.
«Tõsi on, et sageli muretseme hoopis selle pärast, kuidas täpsemalt midagi väljendada. Mõnikord ongi vaja, et keegi teine märkaks ja hooliks, et saaksime endale kinnituse – jah, midagi on valesti ja tuleb ette võtta,» sõnab Vool. «Parim, mida oma lähedaste heaks keerulisel ajal ära teha saame, on nende jaoks päriselt olemas olla, kuulata nende mõtteid, ja mitte hakata kohe nõu andma, või siis just turvaliselt lihtsalt koos olla ilma, et neid sunnitaks rääkima. Tähtis on olemasolu, ükskõik, mis mõttes teine seda parasjagu vajab.»
Teadlikkus aitab edasi
Psühholoogi sõnul on alati hea küsida, mida teine inimene täpsemalt vajab – kas ta soovib olla üksi, tahaks ta vahel midagi koos ette võtta või rääkida. «Mõnikord on suureks abiks juba see, kui keegi lihtsalt aeg-ajalt küsib: «Kuidas läheb? Kuidas end täna tunned?». Lisaks on suurepärane, kui julgustad lähedast vajadusel spetsialisti abi otsima,» lisab Vool.
Kui midagi positiivset leida viimaste aastate stressirikastest aegadest, siis on see psühholoogi sõnul suurem teadlikkus vaimsest tervisest. «Selle olulisusest räägitakse rohkem ja inimesed on üldiselt enda suhtes mõnevõrra tähelepanelikumad. Teadlikkus iseenesest aitab juba kas probleeme ennetada või siis vähemalt häälestada end nendega tegelema. Kindlasti on omajagu neid, kes võimaldavad varasemast palju hoolsamalt endale vaba aega, võtavad ette meeldivaid tegevusi või harjutavad vaimse heaolu praktikaid.»