N, 23.03.2023

Olemasolev ravim pikendab eluiga

PM Tervis
Olemasolev ravim pikendab eluiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Inimeste eluiga on tõusnud meditsiini arengu tõttu.
Inimeste eluiga on tõusnud meditsiini arengu tõttu. Foto: Shutterstock

Aucklandi ülikooli uuring näitab, et keskeas üheaastaste tervete hiirte pikaajaline ravi praegu vähi raviks kasutatava ravimiga võib pikendada nende eluiga keskmiselt 10 protsendi võrra ehk umbes kolme aastani.

Uuringus anti hiirtele tavapärast toitu kas ilma või koos ravimiga alpelisiib. Hiired, kellele söödeti ravimit sisaldavat toitu, elasid kauem ja neil esines ka mõningaid märke, et nad on vanemas eas tervemad. Näiteks oli neil parem koordinatsioon ja rohkem jõudu.

Teadlased on aga ravimi inimestele manustamise suhtes ettevaatlikud, kuna ravimit saanud hiirtel esines ka mõningaid negatiivseid nähte, nagu luumassi vähenemine.

Juhtivteadur dotsent Troy Merry ütleb teates: «Me ei soovita, et keegi seda ravimit eluea pikendamiseks võtaks, kuna sellel on mõned kõrvaltoimed. See töö tuvastab aga vananemises olulised mehhanismid, millest on kasu meie pikaajalistes jõupingutustes eluea pikendamisel ja tervise parandamisel. See loob ka mitmeid võimalikke viise, kuidas seda ravimit saaks lühemaajaliselt kasutada teatud ainevahetuslike tervisehäirete raviks, ja me jälgime seda praegu.»

Uuring avaldati ajakirjas Nature Aging.

Märksõnad
Tagasi üles