N, 23.03.2023

AVASTUS ⟩ Laste immuunsus Covid-19 vastu on üürike

PM Tervis
Laste immuunsus Covid-19 vastu on üürike
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Haige laps
Haige laps Foto: Shutterstock

Erinevalt täiskasvanutest ei mäleta laste immuunsüsteem koroonaviirust, nii et kui nad järgmisel korral SARS-CoV-2-ga kokku puutuvad, kohtleb nende keha seda endiselt uue ohuna, selgus uues uuringus, vahendab Medical Xpress.

Laste Covid-19 sümptomid on olnud tagasihoidlikumad kui täiskasvanute omad, kuna neil on tugev esialgne «kaasasündinud» immuunreaktsioon, mis võidab viiruse kiiresti. Garvani meditsiiniuuringute instituudi teadlased on nüüd avastanud, mida see võib immuunsüsteemil jaoks tähendada.

«Hind, mida lapsed maksavad selle eest, et nad on viirusest vabanemisel nii tõhusad, on see, et neil ei ole võimalust arendada kohanduvat immuunmälu, et kaitsta neid teist korda viirusega kokku puutudes,» ütleb uuringut juhtinud professor Tri Phan.

«Kuna lapsed pole paljude viirustega kokku puutunud, on nende immuunsüsteem endiselt «naiivne». Ja kuna neil ei arene mälu-T-rakud, on neil oht haigestuda, kui nad uuesti nakatuvad. Iga uue nakkusepisoodiga on oht, et nende T-rakud muutuvad «kurnatuks» ja ebaefektiivseks, nagu vanematel inimestel. Seetõttu arvame, et laste vaktsineerimine on oluline,» ütleb ta.

Immuunsüsteemil on kaks režiimi. Kaasasündinud immuunsüsteem on esimene kaitseliin, mis hõlmab füüsilisi barjääre, nagu nahk ja limaskestade pinnad, mis blokeerivad viiruste sisenemist. See koosneb ka rakkudest, mis toodavad kemikaale teistele rakkudele signaali andmiseks ja viiruste tõrjumiseks. Kaasasündinud immuunsüsteem ei tee vahet ühel või teisel viirusetüübil.

Teine kaitseliin hõlmab adaptiivse immuunsüsteemi B- ja T-rakke. Nendel rakkudel on spetsiifilised retseptorid, mis suudavad ära tunda ja eristada viiruse erinevaid osi ning tekitada kiire reaktsiooni selle neutraliseerimiseks või leviku piiramiseks.

Uurijad leidsid, et imikute immuunsüsteemis esinevad valdavalt naiivsed T-rakud. Kui jõutakse täiskasvanuikka ja ollakse kokku puutunud rohkemate viirustega, asenduvad naiivsed T-rakud mälu-T-rakkudega, mis on lukustatud reageerima viirustele, mida nad on varem näinud.

«Aja jooksul nakatudes muutub teie immuunsüsteem haritumaks, mis võimaldab teil luua kiirema immuunvastuse, mis on tihedalt seotud teid varem nakatanud viirustega,» ütleb dotsent Philip Britton, laste nakkushaiguste arst.

Uuringus ilmnes, et lastel oli SARS-CoV-2 vastu võitlemiseks palju erinevaid naiivseid T-rakke ja neil oli pärast taastumist viiruse suhtes kehv mälu-T-rakuline reaktsioon, samas kui täiskasvanutel oli vähe naiivseid T-rakke, kuid neil oli pärast taastumist hea mälu-T-rakkude reaktsioon.

Huvitaval kombel osutavad leiud ka sellele, miks vanematel täiskasvanutel võib SARS-CoV-2 suhtes olla ülemäärane immuunvastus.

«Kui täiskasvanud nakatuvad esimest korda SARS-CoV-2-sse, tunnevad nende mälu T-rakud ära ainult seda, mida nad on varem näinud – osa, mida viirus jagab külmetushaiguste koroonaviirustega,» ütleb professor Phan.

«See võib immuunsüsteemi lukustada valesti suunatud vastusele, mis pole SARS-CoV-2-le spetsiifiline. See annab viirusele võimaluse põgeneda ja kontrollimatult paljuneda, et põhjustada tõsisemaid sümptomeid, samal ajal kui immuunsüsteem jõudlust suurendab, et probleemi parandada.»

Uuring avaldati ajakirjas Clinical Immunology.

Märksõnad
Tagasi üles