Vererõhu alandamiseks ja mälu parandamiseks tuleb selle aine tarbimist suurendada (1)

PM Tervis
Copy
Liigne soola tarbimine võib kaasa tuua paistes silmalaud.
Liigne soola tarbimine võib kaasa tuua paistes silmalaud. Foto: Shutterstock

Hiljutine uuring näitas, et kõrge naatriumisisaldus toidus on seotud kognitiivse langusega, mis hõlmab näiteks tähelepanu, taju, mälu ja mõtlemist, vahendab Medical News Today. Teisest küljest näitas uuring, et kõrge kaaliumisisaldusega toidud on seotud kognitiivse funktsiooni kõrgema tasemega.

Naatriumi (soola) tarbimise vähendamine ja kaaliumi tarbimise suurendamine võib aidata parandada aju tervist, nendivad teadlased.

Nii naatrium kui ka kaalium on mineraalid, mida keha teatud määral vajab. Mõlemad mineraalid mõjutavad vererõhku ja kehas oleva vedeliku mahtu, mis tähendab, et nende tase võib mõjutada südame-veresoonkonna tervist.

Liigne naatriumi tarbimine võib soodustada kõrge vererõhu teket ja tulevikus raskemate südameprobleemide kujunemist.

«Naatrium ja kaalium on elutähtsad mineraalid, mis toimivad laetud osakestena, et kanda elektrilaengut läbi rakkude. See laeng on oluline närvide stimuleerimiseks, lihaste kokkutõmbumiseks ja vedeliku regulaarsuse tagamiseks. Puudus võib põhjustada energiapuudust, väsimust, lihaste valulikkust ja vererõhu ebaregulaarsust. Uuringud näitavad, et sageli on inimestel pigem kaaliumi kui naatriumi puudus, mis soodustab selliseid sümptomeid, nagu kõrge vererõhk – kaaliumitaseme taastamine võib taastada tasakaalu,» nentis kliiniline toitumisspetsialist Beata Rydyger.

Kaaliumit leidub ohtralt banaanis, avokaados, ubades, jogurtis, spinatis.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles