N, 23.03.2023

Soome arstid tulevad Eestisse tööle

PM Tervis
Soome arstid tulevad Eestisse tööle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Tampere Ülikooli juhtivteadur dr Antti Launonen (paremal) ja anestesioloogia õde Heili Moorits opereerivad Elva Haiglas patsiendi kätt.
Tampere Ülikooli juhtivteadur dr Antti Launonen (paremal) ja anestesioloogia õde Heili Moorits opereerivad Elva Haiglas patsiendi kätt. Foto: Jassu Hertsmann

Tampere Ülikooli juhtivteadur dr Antti Launonen alustas Elva Haiglas käekirurgia operatsioonidega, olles üks paarikümnest Eesti ametiregistrisse kantud Soome arstist.

«Õppisin Tartu Ülikoolis, võtsin Eestist naise, soetasime koos Elva lähedale talu. Minu teadustöö Tampere Ülikoolis võimaldab tegutsemist kodukontoris ja opereerimist Elva Haiglas,» rääkis dr Antti Launonen. «Teadustöö kõrval pühendan poole oma tööajast opereerimisele, mis jaguneb Tampere Ülikooli Haigla ja Elva Haigla vahel.»

Opereerimine maksab Soomes ligi kolm korda rohkem, kuid Elvas töötab dr Antti Launonen Eesti hinnakirja alusel. «Mina arstile Soome palka maksta ei saa, küll aga head Eesti arsti palka. Helsingis nad selle palgaga tööle ei läheks, kuid Eestisse tööle asumisel osutub määravaks, kui Soome arst on Tartu Ülikoolis õppinud,» ütles Elva Haigla juhataja dr Peeter Laasik.

Soomes residentuuri läbimine ja töötamine annab Peeter Laasiku sõnul arstile hea arenguväljavaate, sest nii tööd kui ka rahvusvahelist kogemust saab rohkem. «Tartu Ülikool annab väga hea hariduse, kuid Soomes tegutseb 17 keskhaiglat ja viis ülikooli, mis pakuvad suurepärast praktiseerimise võimalust,» selgitas dr Peeter Laasik. «Karjääri väljavaadetest räägib näiteks asjaolu, et Eestis tegutseb 10 kardiokirurgi, Soomes 60.»

Dr Antti Launonen lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2002. aastal. Ta tegutseb ortopeedia, traumatoloogia ja käekirurgia eriarstina, on Tampere Ülikooli Haigla ortopeediaosakonna juhataja. Dr Antti Launonen tegutseb Tampere Ülikooli kaasprofessorina.

Lähiajal liitub Elva Haigla uueneva meeskonnaga Tampere Ülikooli Haiglas residentuuri lõpetav arst.

Eesti arstide registrisse on Terviseameti andmetel kantud 18 Soome arsti. Soome arstide Eestisse tööle asumine mõjub erakordsena, sest kümned üle lahe töötavad Eesti arstid võivad Soome meedia andmetel teenida kuni 20 000 eurot kuus, samal ajal Eestis on arstide keskmine kuupalk 4000 euro ringis.

Elva Haigla pakub arstiabi rohkem kui 23 000 inimesele Elva vallas, Tartumaal Nõo ja Kambja vallas ning Valgamaal Otepää vallas, raviüksus töötab samuti Tartus.

Märksõnad
Tagasi üles