Toitumisharjumuste muutmine. Soovitatav on vältida alkoholi, kihisevaid magusaid jooke, kohvi, vürtsikaid toite jms, mis põit võiksid ärritada. Välistamisdieet on hea moodus endale mittesobivate toitude elimineerimiseks.
Kõhukinnisuse vältimine. Soovitatav on tarbida piisavalt kiudaineid, juua vett ja liikuda regulaarselt, et hoida seedetegevus aktiivsena. Pidev pingutamine soole tühjendamisel võib põhjustada vaagnapõhjalihaste nõrgenemist ja soodustada uriinipidamatuse tekkimist.
Vaagnapõhjalihaste füsioteraapia
Tihti on vaagnapõhjahäired, sealhulgas uriinipidamatus, tingitud vähenenud lihastunnetusest, -jõust ja oskusest vaagnapõhjalihaseid pingutada. Harjutusi ei tehta piisavalt ja treening pole järjepidev.
Füsioteraapia on üks konservatiivse ravi meetodeid, mida kasutatakse uriinilekete ennetamisel ja ravimisel. Vaagnapõhja füsioteraapia on individuaalne ja uriinilekete raviks on mitmeid meetodeid. Vaagnapõhjalihaste nõrkuse, lõtvuse ja lihastoonuse probleemidega tegelev füsioterapeut aitab hinnata probleemi ning määrata õiged harjutused ja ravi. Vaagnapõhjalihaste harjutused võivad sümptomeid leevendada igas eas naistel.
Tugevdavad harjutused ei sobi siiski kõigile. Mõnel juhul on uriinilekked või sage urineerimine tingitud hoopis ülemäära pinges vaagnapõhjalihastest ja siis võivad Kegeli harjutused sümptomeid hoopis ärritada. Ka põie treening ja tualetis käimise edasilükkamine ei ole teatud juhtudel sobilik. Seetõttu on uriinilekete esinemisel esmalt soovitatav konsulteerida arsti või vaagnapõhja füsioterapeudiga, et välja selgitada uriinipidamatuse põhjus.
Artikkel ilmus esimest korda 12. märtsil 2022.