
Kandidoos on pärmseene tekitatud põletik, mida võib esineda nii seedetraktis, nahal, küüntel, suus kui suguelunditel. Põletik tekib teatud tingimustel organismi vastupanuvõime vähenemisel.
Kandidoos on pärmseene tekitatud põletik, mida võib esineda nii seedetraktis, nahal, küüntel, suus kui suguelunditel. Põletik tekib teatud tingimustel organismi vastupanuvõime vähenemisel.
Kandidoosi tekitav pärmseen Candida albicans kuulub inimese normaalse mikrofloora hulka, vahendab Põhja-Eesti regionaalhaigla. Seda esineb terve inimese nahal, suus, seedetraktis ja välistel suguelunditel. Kandidoos on pärmseente liigse vohamise tulemusel tekkiv seisund, mis võib haarata nahka, küüsi, suud, söögitoru, sooletrakti või väliseid suguelundeid. Immuunpuudulikkuse korral võib kandidoos levida kogu organismis, haarata mitmeid elutähtsaid organeid ning õigeaegse ravi puudumisel osutuda eluohtlikuks.
Seedetraktis võib häiruda kandidoosseente ja bakterite vaheline tasakaal, mille põhjuseks võib olla antibiootikumiravi, sooleparasiidid, krooniline kõhukinnisus, krooniline kõhulahtisus, liigne alkoholitarbimine. Söögitorupõletik ehk soorösofagiit tekib enamasti AIDSi-haigetel või vähivastast keemiaravi saavatel inimestel, mõnikord võib haigus tekkida ka maosisu tagasivalgumise ehk reflukshaiguse tüsistusena.
Nahal soodustab kandidoosi tekkimist suhkurtõbi, rasedus, pikaajaline hormoon-, antibiootikum- või keemiaravi, ülekaalulisus (tekib nahavoltide vaheline higistamine ja nende hõõrdumine).
Sõrmede haigestumist soodustab töötamine niisketes tingimustes ning kodukeemia rohke kasutamine.
Suus soodustavad pärmseene vohamist suhkurtõbi, hormoonravi, halvasti sobivad hambaproteesid, suitsetamine ning vähene süljeeritus.
Suguelunditel soodustavad vaginiidi ehk tupepõletiku teket antibiootikumide kasutamine, rasedus, rasedusvastaste tablettide kasutamine, suhkurtõbi, immuunpuudulikkus ning kemikaalide liigne kasutamine intiimhügieenis. Meestel põhjustavad pärmseened peenisepea põletikku ehk balaniiti.
Sageli pole uuringuid vaja teha, diagnoos pannakse iseloomuliku haiguspildi põhjal. Ebaselgetel juhtudel võetakse kahjustatud piirkonnast materjali ning seente kindlakstegemiseks uuritakse seda laboratoorselt.
Suu kandidoosi raviks on seentevastase toimega suuveed, suus lahustuvad tabletid ning suu limaskestale määritavad kreemid ja geelid.
Üldiselt ongi kandidoosi raviks seenevastased kreemid ja tabletid. Kui tekkinud on aga ohtlik kandidasepsis, süstitakse seentevastaseid ravimeid veeni.
Patsientidel, kellel tekib kandidoos suus, nahal või tupes, mööduvad vaevused tavaliselt mõnepäevase seentevastase raviga.
Nõrgestatud immuunsüsteemi korral võib kandidoos ravile halvasti alluda ning hilinenud ravi puhul levida kogu organismis ja osutuda eluohtlikuks.
Haiguse kordumise vältimiseks tuleb kindlaks teha Candida albicansi vohamist soodustavad tegurid.
Allikas: Põhja-Eesti regionaalhaigla