R, 24.03.2023

Terviseamet: iluteenindajatel on keelatud kasutada lokaalanesteesia ravimeid

PM Tervis
Terviseamet: iluteenindajatel on keelatud kasutada lokaalanesteesia ravimeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Naine katsub oma huult. Pilt on illustratiivne.
Naine katsub oma huult. Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Terviseamet on iluteenuste terviseohutuse hindamistel täheldanud, et tätoveerimis- ja püsimeigiteenuse osutajad kasutavad teenuse osutamisel lokaalanesteesia ravimeid, mille määramine ja manustamine kliendile ei kuulu iluteenindaja pädevusse ning on ilusalongiteenuse osutamisel keelatud.

Kontrollide käigus on tuvastatud vähemalt nelja ravimi kasutamist, teavitab terviseamet. Eye Anesthetic Cream (toimeained lidokaiin, prilokaiin, bensokaiin), Deep Numb Cream (toimeaine lidokaiin) ja pildil olev Sustaine Blue Gel Anesthetic (toimeained lidokaiin, tetrakaiin, epinefriin) kuuluvad kõik ravimite hulka. Nimetatud ravimeid kasutatakse meditsiinis tuimestuse ja valuvaigistamise eesmärgil enne valulikke protseduure.

Ettevõtte Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited toote Dettol Liquid Antiseptic Chloroxylenol 4.8% w/v (toimeaine kloroksülenool) puhul ei ole küll tegemist tuimestava ainega, vaid haavade puhastusvahendiga. Toode kuulub samuti ravimite hulka, mida iluteenindaja kasutada ei tohi.

Anesteetikum on ravim, mis blokeerib pöörduvalt närviimpulsi ülekannet ja pidurdab valu tajumist. Ravimid võivad oskamatul kasutamisel kujutada tõsist ohtu inimese elule või tervisele. Seega on oluline, et inimesele vajalikke ravimeid määrab vastava väljaõppega isik, kes vastutab selle eest, et ravim oleks inimesele sobiv ega tekitaks ohtu tema elule ega tervisele. Iluteenuse pakkuja peab arvestama, et ravimi manustamise vajadust hindab vaid tervishoiutöötaja.

Mitte ühtki neist ravimitest Eestis müügiloaga ametlikult ei turustata, see tähendab, et nende kasutamine teisele inimesele iluteenust osutades on ebaseaduslik.

Mis kõrvaltoimed võivad esineda paikse tuimestuse kasutamisel?

Paiksete anesteesiaravimite kõrvaltoimete spekter on lai ja sõltub kasutatavast preparaadist, tuimestatavast kehapiirkonnast ja organismi eripäradest. Allergiliste reaktsioonide raskusaste võib ulatuda kergest (vilistav hingamine, lööve) kuni eluohtliku anafülaktilise reaktsioonini. Ühtlasi peab arvestama, et tuimestav ravim võib reageerida teiste tarvitatavate ravimitega, sealhulgas retsepti- ja käsimüügiravimitega, aga ka toidulisanditega.

Võimalike kõrvaltoimete hulka kuuluvad samuti iiveldus, pearinglus, oksendamine, kõhukinnisus, peavalu, sügelemine, aneemia, palavik, düsuuria (valulik urineerimine), kõhuvalu, ebaregulaarne südamerütm, unetus.

Üleannustamise sümptomid avalduvad tavaliselt esmalt kesknärvisüsteemi kaudu (metallimaitse, kuulmismuutused, ähmane nägemine, krambid), seejärel ilmnevad kardiovaskulaarsed mõjud (hüpotensioon, südame kontraktiilsuse vähenemine, rütmihäired, täielik südameblokaad, kardiovaskulaarne kollaps).

Riske aitab vähendada ravimite nõuetekohane käsitlus, manustamistehnika ja manustatav doos ning teadmised võimalike kõrvaltoimete kohta.

Terviseamet palub neile teatada iluteenusepakkujast, kes kasutab protseduuril nimetatud tooteid.

Ravimiseaduse kohaselt peab ravimi Eestis müümiseks ja muul viisil kasutusse andmiseks olema ravimil Eestis kehtiv müügiluba või ravimiameti väljastatud ühekordne sisseveo- ja kasutamisluba. Ravimeid võivad käidelda üksnes vastava ravimite käitlemise tegevusloa omajad.

Märksõnad
Tagasi üles